مسیح مهاجری

سهم شوراي نگهبان در تقويت نظام

تاریخ انتشار : ۱۹:۴۹ ۰۴-۱۱-۱۳۹۸

رهبر انقلاب در خطبه نمازجمعه 27 ديماه در مورد مسائل داخلي بر روي دو نکته تأکيد کردند؛ تلاش براي قوي شدن کشور و ملت و نظام و حضور حداکثري مردم در انتخابات مجلس شوراي اسلامي که قرار است در اسفندماه برگزار شود. براي تحقق اين دو خواسته، همه بايد تلاش کنند و هر فرد و هر نهاد و ارگان به تناسب جايگاهي که دارد بايد به وظيفه خود عمل کند. قوت و قدرت ملت و کشور و نظام، يک ضرورت است که طمع دشمنان را کم مي‌کند و اگر دشمنان هوس تجاوز کنند به راحتي مي‌توان در برابر آنها ايستاد و ناکامشان کرد. در شرايط کنوني که آمريکاي ترامپ، بيش از هر زمان ديگري نسبت به ملت ايران خصمانه برخورد مي‌کند، آحاد مردم و ارگان‌ها و نهادها بايد احساس مسئوليت بيشتري براي تقويت بنيه کشور و نظام نمايند و از هر اقدامي که با افزايش قوت و قدرت ملت و کشور و نظام منافات داشته باشد خودداري نمايند. حضور حداکثري مردم پاي صندوق‌هاي رأي، يکي از مهم‌ترين عوامل تقويت بنيه کشور و نظام است که متأسفانه اين روزها تلاش‌هاي زياد خواسته و ناخواسته‌اي توسط دشمنان و دوستان عليه اين حضور صورت مي‌گيرد. از يکطرف دشمنان با توسل به بعضي حوادث و مشکلات موجود در کشور مشغول بمباران تبليغاتي براي نااميد کردن مردم و ترغيب آنها به بي‌تفاوتي نسبت به انتخابات و حتي اصل نظام هستند و از طرف ديگر بعضي دوستان در داخل، با رفتارها و گفتارهايشان زمينه مشارکت حداکثري را از بين مي‌برند.

تبریز امروز:


بسم‌الله الرحمن الرحيم
⬅️رهبر انقلاب در خطبه نمازجمعه 27 ديماه در مورد مسائل داخلي بر روي دو نکته تأکيد کردند؛ تلاش براي قوي شدن کشور و ملت و نظام و حضور حداکثري مردم در انتخابات مجلس شوراي اسلامي که قرار است در اسفندماه برگزار شود.
براي تحقق اين دو خواسته، همه بايد تلاش کنند و هر فرد و هر نهاد و ارگان به تناسب جايگاهي که دارد بايد به وظيفه خود عمل کند. قوت و قدرت ملت و کشور و نظام، يک ضرورت است که طمع دشمنان را کم مي‌کند و اگر دشمنان هوس تجاوز کنند به راحتي مي‌توان در برابر آنها ايستاد و ناکامشان کرد. در شرايط کنوني که آمريکاي ترامپ، بيش از هر زمان ديگري نسبت به ملت ايران خصمانه برخورد مي‌کند، آحاد مردم و ارگان‌ها و نهادها بايد احساس مسئوليت بيشتري براي تقويت بنيه کشور و نظام نمايند و از هر اقدامي که با افزايش قوت و قدرت ملت و کشور و نظام منافات داشته باشد خودداري نمايند.
حضور حداکثري مردم پاي صندوق‌هاي رأي، يکي از مهم‌ترين عوامل تقويت بنيه کشور و نظام است که متأسفانه اين روزها تلاش‌هاي زياد خواسته و ناخواسته‌اي توسط دشمنان و دوستان عليه اين حضور صورت مي‌گيرد. از يکطرف دشمنان با توسل به بعضي حوادث و مشکلات موجود در کشور مشغول بمباران تبليغاتي براي نااميد کردن مردم و ترغيب آنها به بي‌تفاوتي نسبت به انتخابات و حتي اصل نظام هستند و از طرف ديگر بعضي دوستان در داخل، با رفتارها و گفتارهايشان زمينه مشارکت حداکثري را از بين مي‌برند.
از دشمنان، انتظاري غير از تلاش براي نااميد ساختن مردم و سمپاشي عليه نظام نمي‌توان داشت، ولي دوستان نظام بايد با هوشياري کامل کاري کنند که علاوه بر خنثي کردن توطئه‌هاي دشمنان، موجب اميدواري مردم و دلگرمي آنان به نظام و حضور حداکثریشان در پاي صندوق‌هاي رأي شوند و از اين طريق کمک شاياني به قوي‌تر شدن ملت و کشور و نظام نمايند. متأسفانه عملکرد بعضي از ارگان‌ها و نهادها و حتي سخنان بعضي از افراد مسئول در زمينه انتخابات، برخلاف انتظار است بطوري که به جاي مقابله با دشمنان، به صورت ناخواسته راه را براي سوء‌استفاده آنان هموار مي‌کنند.
علاوه بر اينکه هيأت‌هاي اجرائي انتخابات مجلس شوراي اسلامي اين‌بار سخت‌گيرانه‌تر عمل کردند، هيأت‌هاي نظارت شوراي نگهبان نيز با رد کردن فله‌اي صلاحيت‌ها، اعتراضات زيادي را برانگيخته‌اند. به مناقشات لفظي بي‌حاصلي از قبيل نظارت «استصوابي» اعتقادي ندارم، زيرا معتقدم از دو نوع نظارت «استطلاعي» و «استصوابي» از اولي که جز مشاهده کاري برنمي‌آيد و دومي است که اگر درست انجام شود، مي‌تواند وظيفه نظارتي را بر مدار قانون انجام دهد بطوري که حق کسي ضايع نشود. بنابراين، مشکل را بايد در جاي ديگر جستجو کرد. مشکل اينست که نظارت شوراي نگهبان، آنگونه که عمل می‌شود، نه استطلاعي است و نه استصوابي، بلکه «نظارت استسلاقي» است، يعني به سليقه خود عمل مي‌کند و حتي قانون را نيز طبق سليقه خود معنا مي‌کند و اينکه بعضي از اعضاء اين شورا مي‌گويند به مُر قانون عمل مي‌کنيم منظورشان اينست که قانون را آنطور که به سليقه خود مي‌فهمند معنا و بر همان اساس عمل مي‌کنند.
اينکه بسياري از افراد مذهبي و حتي روحاني با داشتن سوابق مبارزاتي و صرف کردن عمر خود در جهت برپائي نظام جمهوري اسلامي و تقويت مباني انقلاب و حمايت از ولايت فقيه و تلاش براي ترويج اسلام، متهم به عدم التزام به نظام جمهوري اسلامي، عدم اعتقاد به ولايت فقيه و عدم التزام عملي به اسلام مي‌شوند و صلاحيت آنها رد مي‌‌شود، چه دليلي غير از سليقه‌اي عمل کردن شوراي نگهبان دارد؟ شوراي نگهبان، نهاد مهمي است که اگر بي‌طرفانه و مستقل عمل کند، مي‌تواند عامل مهمي براي تقويت کشور و نظام باشد و اگر چنين نکند، کاري غير از تضعيف کشور و نظام نخواهد کرد.
انتظار اين بود که شوراي نگهبان درصدد جبران خطاهاي هيأت‌هاي اجرائي برآيد ولي نه‌تنها چنين نکرد، بلکه از سخنان بعضي از اعضاء اين شورا چنين فهميده مي‌شود که قصد تجديدنظر اساسي در تصميمات هيأت‌هاي نظارت ندارد و مهم‌تر اينکه مايل است نمايندگان مجلس را در دوره چهار ساله نمايندگي تحت نظارت خود داشته باشد، کاري که برخلاف قانون اساسي است.

منظور اين نيست که تمام ردصلاحيت شده‌ها واجد صلاحيت هستند بلکه نکته اساسي اينست که در ميان ردصلاحيت‌ شده‌ها افراد زيادي وجود دارند که به جرم هم‌سليقه نبودن با شوراي نگهبان ردصلاحيت شده‌اند. از بزرگان نظام اين انتظار وجود دارد که براي احقاق حق اين افراد، اعم از داوطلبان نمايندگي مجلس شوراي اسلامي و داوطلبان عضويت در مجلس خبرگان رهبري، اقدامي جدي نمايند. علاوه بر اين، براي جلوگيري از تکرار چنين عملکرد نادرستي، در مورد ترکيب شوراي نگهبان تجديدنظر اساسي صورت بگيرد بطوري که اين نهاد مهم، در کمال بي‌طرفي و استقلال عمل کند. فقط در اين صورت است که شوراي نگهبان مي‌تواند با عملکرد خود، عامل مؤثري براي تقويت نظام جمهوري اسلامي باشد.


نظرات کاربران


@