بازیابی صدای یک مومیایی 3000 ساله

کاهن نسیامون بعد از 3000 سال صحبت می کند + ویدئو

تاریخ انتشار : ۱۰:۴۸ ۰۴-۱۱-۱۳۹۸

دانشمندان انگلیسی توانستند صدای كاهن نسیامون را كه حدود سه هزار سال پیش در مصر درگذشت را بازیابی كنند. نتایج تحقیقات آنها در مجله Science Reports منتشر شده است. مومیایی تارهای صوتی و حنجره را به خوبی حفظ کرده است. مهندسان با استفاده از توموگرافی رایانه ای یک مدل سه بعدی از اندام های گفتاری این کاهن تهیه کردند و بوسیله چاپگر سه بعدی آن را ساختند. به این حنجره مصنوعی بلندگو متصل و صدای حاصل از آن را ضبط کردند که چیزی بین 'a' و 'e' می باشد و در این ویدئو این صدا در ثانیه 30 ام شنیده می شود

تبریزامروز:

نسیمامون ، مومیایی مصری از حدود 1100 سال قبل از میلاد مسیح است که پس از ربوده شدن از مصر در موزه شهر لیدز نگهداری می شود.

Nesyamun, The Leeds Mummy, talks again for first time in 3,000 years

نسیمامون کاهن و کاتب در مجموعه معابد مصر باستان در کارناک بود ، وی بیش از 3000 سال پیش ، در حدود 1100 سال قبل از میلاد درگذشت .

پس از مرگ ، بدن وی حفظ شد و برای زندگی پس از مرگ آماده شد. بقایای او اکنون یکی از برجسته ترین مومیایی ها در انگلیس به حساب می آید. تابوتهای نسیمامون از بهترین کارها در نوع خود است.

در اصل بخشی از یک سه گانه ، نسیامون تنها مومیایی باقیمانده بود که پس از بمباران رعد آسای  لیدز  در سال 1941 که نیمی از جلوی موزه را نابود کرده بود ، بدون آسیب باقی ماند. بقایای نسیمامون دست نخورده بود و هیچ آسیبی ندید ، اگرچه درب داخلی تابوت هنگام بمب گذاری شکسته شده بود .

در سال 1990 ، مدیر موزه شهر لیدز از دکتر روزالی دیوید (که اکنون استاد آن است) دعوت کرد تا یک تحقیق علمی جدید درباره مومیایی نسیمامون انجام دهد. این تیم چند گانه در ابتدا در سال 1973 برای تحقیق در مورد شرایط زندگی ، بیماری ها و علل مرگ و میر مردم مصر باستان و همچنین برای ایجاد روش های رسمی و غیر مخرب برای بررسی بقایای مومیایی تشکیل شد. بانک اطلاعات بین المللی مومیایی که در سال 1979 در موزه منچستر تأسیس شد ، به عنوان مرکز اصلی جمع آوری و ذخیره اطلاعات مربوط به مومیایی به رسمیت شناخته شده است.

از سال 2002 ، موزه لیدز هر دو دکوراسیون روی تابوت ، و خود تابوت را مستند و تحقیق می کند. این امر باعث شده است تا ماهیت نقش هایی که نسیمامون به عنوان کاهنی در معبد کارناک شناخته می شود ، درک بیشتری داشته باشد.

در سال 2008 ، مومیایی به خانه جدیدی در موزه شهر لیدز منتقل شد. 

در سال 2020 ، پس از پیدا شدن گلو و نای نسیامون در وضعیت قابل توجهی مورد توجه قرار گرفت ، دانشمندان قادر به بازسازی و شبیه سازی آنچه که صدای کاهن به نظر می رسید بودند. پیرو کوسی ، دانشمند سخنرانی که در سال 2016 بخشی از تیمی بود که تقریباً صدای یکی دیگر از مومیایی های مورد مطالعه را بازسازی کرد ، البته گفته می شود که این بازسازی حتی با دستگاه صوتی تقریباً حفظ شده نسیامون حدس و گمان است.

Image result for Nesyamun egypt mummy

 در نهایت دانشمندان انگلیسی توانستند صدای كاهن نسیامون را كه حدود سه هزار سال پیش در مصر درگذشت را بازیابی كنند. نتایج تحقیقات آنها در مجله Science Reports منتشر شده است.

Image result for Nesyamun egypt mummy

مومیایی تارهای صوتی و حنجره را به خوبی حفظ کرده است. مهندسان با استفاده از توموگرافی رایانه ای یک مدل سه بعدی از اندام های گفتاری این کاهن تهیه کردند و بوسیله چاپگر سه بعدی آن را ساختند. به این حنجره مصنوعی بلندگو متصل و صدای حاصل از آن را ضبط کردند که چیزی بین 'a' و 'e' می باشد و در این ویدئو این صدا در ثانیه 30 ام شنیده می شود.

  

نسیمامون یکی از مشهورترین و سالم ترین مومیایی ها است که در انگلستان (در موزه لیدز) قرار دارد. سارکوفاگوس با بقایای یک کشیش در کاوش های معبد خدای امون در مصر پیدا شد. این کاهن دوران رامسس ششم که نسیامون نام داشته، بین سالهای 1099 تا 1069 پیش از میلاد می‌زیسته است و در سن 50 سالگی درگذشته بود


نظرات کاربران


@