مرکز یوسف جمیل برای هنرهای اسلامی و آسیایی زیر مجموعه ای از دانشگاه آکسفورد

صفحاتی از قرآن مجید

تاریخ انتشار : ۱۱:۰۸ ۱۷-۰۹-۱۳۹۸

صفحات قرآنی در خط نسخ نمونه ای زنده در موزه هستند. از یک قاب روشن دو صفحه ای مجلل ، معروف به سرلوحه ،که در آن آغاز متن برجسته شده است و ابزارهای تزئین نشان دهنده گذار از یک بخش به بخش دیگر هستند . برای آراستن صفحه از گرانبها ترین رنگدانه ها مانند لاجورد ، نقره و طلا استفاده شده است.

تبریز امروز:

قران بقره

مجموعه هنرهای شرقی در موزه Ashmolean حدود 30،000 اشیاء شامل سرامیک ، منسوجات ، مجسمه سازی ، فلزکاری ، نقاشی ، چاپ و سایر هنرهای تزئینی را شامل می شود.

این مجموعه به طور عمده از آسیا و خاورمیانه در بازه زمانی بیش از 5000 سال توسعه فرهنگی و هنری را در بر می گیرد.

بخش هنر شرقی

گروه هنرهای شرقی در سال 1962 تشکیل شد و مسئولیت حفاظت ، نمایش و توسعه این مجموعه ها را بر عهده دارد. در بیشتر قسمت ها ، این منطقه توسط جغرافیایی با متصدیان ویژه برای هنر از جهان اسلام ، شبه قاره هند و آسیای جنوب شرقی ، چین و کره و ژاپن اداره می شود.

ارتقاء مجموعه ها به عنوان يك منبع آموزشي ، بخش مهمي از فعاليت هاي دپارتمان است. مربیان موضوعات را به دانش آموزان آموزش داده و نظارت می کنند ، برای اهداف تحقیق به مجموعه ها دسترسی ویژه می دهند و تحقیقات خود را منتشر می کنند.

مجموعه های مهم

نقاط قوت خاص این مجموعه شامل:

سرامیک های اولیه چینی ، 
مجموعه رو به رشد نقاشی معاصر چینی ، زمینه ای که معدود موزه های دیگر اروپایی وارد آن شده اند.
سرامیک اسلامی ، خارج از جهان اسلام؛
قطعات نساجی اسلامی و هندی ، بخشی از مجموعه بی نظیر Newberry؛
پرسلن صادراتی ژاپنی ، ترکیبی از مجموعه چشمگیر و خریدهای Reitlinger 

مجموعه های هند ، تبت و جنوب شرقی آسیا
تاریخچه مجموعه آثار هنری شرقی

در مجموعه Tradescant تعدادی اشیاء هنر شرقی وجود داشت که توسط الیاس اشمل به دانشگاه آکسفورد داده شد. این مجموعه پایه و اساس موزه Ashmolean بود ، که در سال 1883 به روی عموم مردم افتتاح شد. از سال 1883 مجموعه هنری شرقی به دنبال تأسیس مؤسسه هند ، که موزه خود را در اواخر قرن 19 افتتاح کرد با سرعت بیشتری رشد کرد.

این مجموعه با گسترش مجموعه های هنر شرقی در مناطق دیگر گرد هم آمده است تا در سال 1949 موزه هنرهای شرقی را ایجاد کند. سرانجام در سال 1962 کل این مجموعه به خانه فعلی اشمولی منتقل شد و دپارتمان هنر شرقی تاسیس شد.

این مجموعه از طریق یک برنامه فعال همچنان در حال رشد است .

قران فاتحه

صفحات قرآنی در خط نسخ نمونه ای زنده و روشن هستند. از یک قاب روشن دو صفحه ای مجلل ، معروف به سرلوحه ،که در آن آغاز متن برجسته  شده است . ابزارهای تزئینی نشان دهنده گذار از یک بخش به بخش دیگر هستند . برای آراستن صفحه از گرانبها ترین رنگدانه ها مانند لاجورد ، نقره و طلا استفاده شده است.


نظرات کاربران


@