افغانستان

افزایش تولید زیتون

تاریخ انتشار : ۰۳:۲۰ ۱۱-۰۹-۱۳۹۸

محصول زیتون در ننگرهار نسبت به سال گذشته 5 برابر افزایش یافته است

تبریز امروز:

 

 

 

 مسؤولین می گویند که ولایت ننگرهار در سال جاری از افزایش برداشت محصولات زیتون درامد  زیادی خواهد داشت.

گفته شده است در اثر بی توجهی مقامات حکومتی کاشت و محصولات زیتون ولایت ننگرهار به دلیل عدم توجه حکومت و نداشتن بودجه در سال های گذشته در حد صفر رسیده بود.»

image

زارعین افغان زیتون های تازه برداشت شده را که آماده تبدیل شدن به روغن هستند را روی هم می چینند. image

ادارات مرتبط ننگرهار برای افزایش تعداد درخت های زیتون در این ولایت، بهبود کیفیت محصولات برداشتی و تولید مقادیر کافی زیتون و روغن زیتون جهت برآوردن نیازهای داخلی و خارجی کوشش می کند.

 

 

image

 

محصولات و تولیدات باغ های زیتون این ولایت در حال حاضر به ۱۲۰۰ تن افزایش پیدا کرده است که دلیل این افزایش اختصاص ۳۰ ملیون افغانی (۴۳۲۰۰۰ دلارر) بودجه از سوی حکومت در سالهای گذشته به این جریان می باشد.»

در سال گذشته محصولات و تولیدات زیتون ننگرهار به ۱۶۰۰ تن رسید و تلاش ها برای افزایش باغ ها و تولیدات زیتون در سال های آینده همچنان جریان داشت.  امسال هزاران نهال زیتون غرس گردید که  با افزایش محصولات و تولیدات زیتون، تولید روغن زیتون نیز افزایش پیدا می کند.»

 کانال ننگرهار از با ارزش ترین پروژه ها این ولایت شمرده می شود که بر علاوه تولید زیتون، برای ۸۷۰ نفر زمینه اشتغال را مساعد کرده است.

کانال ننگرهار ۱۳ هزار هکتار (در حدود ۳۲۱۲۴ جریب) وسعت دارد که ۱۰ هزار هکتار آن باغ های زیتون و ۳ هزار هکتار باقی آن مربوط باغ های مالته و نارنج می شود.

این کانال ۷۲ کیلومتر طول دارد و ۳۸ هزار هکتار (۹۳۹۰۰ جریب) زمین را در ۵ ولسوالی ننگرهار: یعنی ولسوالی های سرخ رود، بتی کوت، بهسود، مامند دره و غنی خیل آبیاری می کند.

 مجیب الرحمان، یک تن از دُکان داران ولایت ننگرهار که زیتون و روغن زیتون می فروشد ، می گوید  «زیتون و روغن زیتون ننگرهار در افغانستان بسیار مشهور است. افغان ها از نقاط مختلف برای خرید آن به ننگرهار می آیند.»

 دو کارخانه که  یکی روغن خالص زیتون پروسس می کند و دیگر میوه آن را پروسس می نماید. در ننگرهار وجود دارد گفته می شود زیتون افغانی  مورد پسند همه افغان ها می باشد. اگر زیتون ننگرهار در بازار ها موجود باشد هیچ کسی زیتون یا فراورده های زیتون تولیدات کشور های خارجی را خریداری نمی کند.»

گفته می شود که پروژه زیتون ننگرهار افغانستان را در جمع مشهورترین کشور های مشهور از لحاظ درختان زیتون و روغن زیتون مانند ایتالیا و اسپانیا قرار داده است.

مردم می گویند که با توجه به شهرت زیتون افغانستان و تقاضای داخلی و خارجی بالا برای آن، حکومت باید بودجه ویژه را به کانال ننگرهار اختصاص بدهد.

 


نظرات کاربران


@