برده ای که ریاضیات می دانست!

توماس فولر نابغه بیسواد ریاضی

تاریخ انتشار : ۱۸:۰۷ ۰۳-۰۷-۱۳۹۸

توماس فولر به عنوان "ماشین حساب ویرجینیا" خوانده می شد ، در سال 1710 متولد شد ، جایی بین لیبریا ساحل برده" غرب آفریقا و بنین پادشاهی داهومی . او را در کودکی برای بردگی از سرزمین مادری خود دور کردند و به عنوان برده فروختند. در سن 14 سالگی ، فولر در سال 1724 به آمریکای استعماری منتقل شد. فولر بی سواد بود و نمی توانست انگلیسی بخواند و یا بنویسد اما هدیه کمیاب داشت. توانایی محاسبه دقیق و سریع ، که سالهاست استعمارگران را متحیر ساخته است. او به سادگی توانست مسائل پیچیده ریاضی را در ذهن خود حل کند. مبارزان ضد برده داری که استعداد نادر او را شناخته بودند ، از او استفاده کردند تا این نکته را مطرح سازند که سیاهپوستان از نظر ذهنی نسبت به سفیدپوستان پایین نیستند.

تبریز امروز:

برده سیاه افریقایی یک نابغه ریاضی بود که  توانمندی هوش او  مردم سفید پوست را شوکه کرده بودو 

 توماس فولر به عنوان "ماشین حساب ویرجینیا" خوانده می شد ، در سال 1710 متولد شد ، جایی بین لیبریا ساحل برده" غرب آفریقا و بنین پادشاهی داهومی .

او را در کودکی برای بردگی  از سرزمین مادری خود دور کردند و به عنوان برده فروختند. در سن 14 سالگی ، فولر در سال 1724 به آمریکای استعماری منتقل شد.

فولر بی سواد بود و نمی توانست انگلیسی بخواند و یا بنویسد اما هدیه کمیاب داشت. توانایی محاسبه دقیق و سریع ، که سالهاست استعمارگران را متحیر ساخته است.
او به سادگی توانست مسائل پیچیده ریاضی را در ذهن خود حل کند.

مبارزان ضد برده داری که استعداد نادر او را  شناخته بودند ، از او استفاده کردند تا این نکته را مطرح سازند که سیاهپوستان از نظر ذهنی نسبت به سفیدپوستان پایین نیستند.

کشاورزان ویرجینیا شمالی ، پریسلی و الیزابت کاکس ، همچنین از استعداد فولر در مدیریت مزرعه زراعت خود ، در  ویرجینیا استفاده کردند.

چگونه فولر این استعداد را به دست آورد ، به ویژه در دوره ای که بردگان اجازه یادگیری خواندن و نوشتن را نداشتند؟

وی گفت مهارت های او از کارهای بیکاری در اطراف مزرعه مانند شمارش موهای دم گاو ناشی می شود.

محاسبات پیچیده مربوط به نجوم توسط یک کامپیوتر انجام می شود اما فولر شگفت آور قادر به انجام آن محاسبات در سر خود بود.

هنگامی که فولر 70 ساله بود ، با یک تاجر ملاقات کرد که با سایر همکارانش از پنسیلوانیا آمده بود تا فقط درباره او اطلاعات بیشتری کسب کند.

آنها از او سؤالاتی پرسیدند. نمونه ها این بودند: چند ثانیه در یک سال و نیم وجود دارد؟ یک مرد  با سن 70 سال ، 17 روز و 12 ساعت چند ثانیه زندگی کرده است؟

هنگامی که او به درستی در کمتر از دو دقیقه به ترتیب به 47304،000 و 2،210،500،800 پاسخ داد ، یکی از افراد اعتراض کرد و گفت محاسبات  او عدد کمتری را نشان می دهد و ناصحیح است.

فولر به سرعت پاسخ داد ، " ماسا ، سال کبیسه را فراموش می کنی."

آنها پس از در نظر گرفتن سال کبیسه در محاسبات خود ، ارقام فولر را تایید کردند . آنها بعداً توانایی محاسباتی فولر را به Abolitionist ارسال کردند.

فولر در سال 1790 در مزرعه کاکس در نزدیکی اسکندریه ، ویرجینیا درگذشت. وی 80 ساله بود.

 

منبع : face2faceafrica

نوشته ی MILDRED EUROPA TAYLOR 

 ترجمه توفیق وحیدی آذر


نظرات کاربران


@