شهر کوتائیسی، گرجستان مرکز تولید خودرو برقی گرجستان می شود

تولید خوذرو برقی گرجی

تاریخ انتشار : ۰۱:۲۳ ۱۹-۰۴-۱۳۹۸

مقامات گرچستان با سرمایه‌گذاری در شهر کوتائیسی، دومین شهر بزرگ گرجستان، قصد دارند در این مرکز مهم صنعتی، فرهنگی و آموزشی، نخستین کارخانه ساخت خودروهای برقی را راه‌اندازی کنند. یک شرکت خصوصی گرجستانی و یک شرکت چینی که بزرگترین تولید کننده خودروهای برقی در جهان است با همکاری هم یک کارخانه تولید خودروهای برقی را در زمینی به مساحت ۱۰۰ هکتار در خارج از شهر می سازند. قرار است نخست خودروی برقی گرجستان در سال ۲۰۲۰ به بازار عرضه شود.

تبریز امروز:

ree electric vehicle skateboard platform

مقامات گرچستان با سرمایه‌گذاری در شهر کوتائیسی، دومین شهر بزرگ گرجستان، قصد دارند در این مرکز مهم صنعتی، فرهنگی و آموزشی، نخستین کارخانه ساخت خودروهای برقی را راه‌اندازی کنند.

یک شرکت خصوصی گرجستانی و یک شرکت چینی که بزرگترین تولید کننده خودروهای برقی در جهان است با همکاری هم یک کارخانه تولید خودروهای برقی را در زمینی به مساحت ۱۰۰ هکتار در خارج از شهر می سازند. قرار است نخست خودروی برقی گرجستان در سال ۲۰۲۰ به بازار عرضه شود.

 

ظرفیت تولید این کارخانه ۴۰ هزار خودروی برقی در سال است و در آغاز ۴ مدل خودروی برقی تولید خواهد شد. تقریبا نیمی از تولیدات این کارخانه برای بازار داخلی طراحی شده است.

آپوزتولوز استیکوس، خبرنگار یورونیوز که به این شهر سفر کرده می گوید: «برای گرجستان، این سرمایه‌گذاری یک فرصت اقتصادی بزرگ است. گرجستان با هدف فروش ۲۰ هزار خودروی برقی در سال به اروپا، به دنبال ورود به بازار اروپاست.»

راه‌اندازی این پرو‌ژه با نمایش چند رسانه‌ای قابل توجه در مرکز شهر جشن گرفته شد. هزاران نفر در این رویداد حضور داشتند که می خواستند بیشتر درباره این پروژه بدانند. پروژه ای که اقتصاد منطقه را تغییر خواهد داد. یکی از جدیدترین شهرهای جهان که قرار است خودروی برقی عمومی شهری برای شهروندان ارائه کند. نخست وزیر گرجستان می گوید که مردم حق دارند که جشن بگیرند و درباره آینده خوشبین باشند.

«ماموكا باختادزه» نخست وزیر گرجستان می گوید: «این کارخانه فصل جدیدی در تاریخ اقتصادی ‌مان خواهد گشود. این پروژه تاثیر بسیار مثبتی از لحاظ حرکت به سوی اقتصاد سبز، بر ساختار اقتصادی ما خواهد داشت . این پروژه در مرحله راه اندازی ۲ هزار فرصت شغلی ایجاد می کند و پتانسیل صادراتی ما را افزایش خواهد داد.»

برای دولت این پروژه بخشی از یک برنامه بزرگ تغییر اقتصاد کشور در جهت یک اقتصاد سبزتر است و توسعه صنعت خودروسازی در کشور را باعث خواهد شد.

ناتلا تورناوا وزیر اقتصاد و توسعه پایدار گرجستان می گوید: «ما برای نخستین بار نخستین خودروهای برقی را با علامت تجاری گرجستان تولید خواهیم کرد، برای همین این پروژه برای ما بی همتاست. گرجستان به کشوری پیشگام در این زمینه در منطقه تبدیل خواهد شد. همچنین بعنوان پیشگام از لحاظ تولید خودروهای برقی دوستدار محیط زیست و فن‌اوری سبز.»


نظرات کاربران


@