گفتگویی از توفیق وحیدی آذر

گفتگو آیساک کوردال با تبریز امروز

تاریخ انتشار : ۱۲:۴۱ ۰۱-۰۴-۱۳۹۸

مجسمه های سیمانی او یک انتقاد تند از رفتار اجتماعی انسان معاصر است . کارهای هنری او توجه خود را بر روی روابط بی قیدانه ما با طبیعت از طریق یک نگاه انتقادی به اثرات رفتار غلط انسانی بدست می دهد. با دقت در جایگذاری مجسمه هایش و کارگردانی صحنه، مجسمه ها در مکان هایی قرار می گیرند که به سرعت در هایی به دنیاهای دیگر باز می کنند او وطایف انسان معاصر را برایش یادآور می شود.

تبریز امروز:

آیساک کوردال

ایساک (اسحاق) کوردال با ساده سازی مجسمه های مینیاتور و ایده پردازی در مورد جایگذاری مجسمه هایش در پیاده رو موجب ایجاد ذهنیت و تعمق در عابران پیاده را پیدا می شود. مجسمه های سیمانی او یک  انتقاد تند از رفتار اجتماعی انسان معاصر است .

 در حال نصب مجسمه -آیساک کوردال

کارهای هنری او  توجه خود را بر روی روابط بی قیدانه ما با طبیعت از طریق یک نگاه انتقادی به اثرات رفتار غلط انسانی بدست می دهد. با دقت در جایگذاری مجسمه هایش و کارگردانی  صحنه، مجسمه ها در مکان هایی قرار می گیرند که به سرعت در هایی به دنیاهای دیگر باز می کنند او وطایف انسان معاصر را برایش یادآور می شود. 

 مجسمه های سیمانی ایساک کوردال

مردان و زنان به حالت معلق و ایزوله و در یک ژست قرار می گیرند که اجاد معنی می کند. چهره های مختلف به راحتی ایجاد ارتباط دارند و یا خنده می کنند. آنها قطعاتی را از محیط  ارائه می دهند که در آن ها طبیعت، هنوز وجود دارد و، نشانه های شادمان از حیات را حفظ می کند. ناسازگاری این مجسمه های ناشناخته، در بالا و پایین گذرگاه ها، نشان دهنده ی  ساخت ناقص جامعه ما است. این مجسمه های کوچک به تخریب و بازسازی همه چیز در اطراف ما فکر می کنند. آنها توجه به پوچ بودن وجود ما در این نحوه زندگی را مورد اشاره قرار می دهند.

 

ایساک کوردال -

مجسمه ایساک کوردال در حال نگاه

آیساک "اسحاق" كوردال ​​نسبت به مجسمه های كوچكش سمپاتی خاص دارد و مي توان آنها را  در اوقات فراغت ، انتظار براي اتوبوس و حتي گاه در شرایط  دشوارتري مانند مرگ اتفاقی، خودكشي يا مراسم تشییع خانوادگی ببینید. مجسمه ها را می توان در نردبان، در بالای ساختمان ها، در بالای ایستگاه های اتوبوس پیدا کرد. در بسیاری از مکان های غیر معمول و بعید که غیر قابل تصور است.

هنر خیابانی  ایساک کوردال

هنر خیابانی عکس سلفی -  ایساک کوردال

آیساک  دیدگاه های رادیکال در مورد مدرسه و آموزش کنونی در مدارس دارد و منتقد صنعت شدن آموزش و پرورش است. با او گفتگویی کوتاه انجام دادم ؛ چون همیشه در حال کار است.

  ایساک کوردال - مدرسه

 

 ایساک کوردال- مدرسه

آیساک کوردال متولد 1974 پونته ودرا در  اسپانیاست.

 

ایساک در پاسخ به سوالات من می گوید:

مردم ایران شما را با مجسمه هایتان می شناسند، اما بسیاری از ما در مورد اندازه های آنها نمی دانیم زیرا عکاسان آنها را نشان می دهند و ما آنها را به عنوان یک اندازه عادی انسانی تصور می کنیم!

اکثر مجسمه های من کوچک هستند، حدود 18 سانتیمتر. ایده من این بود که بتوانیم با آنها سفر کنیم و به طور کلی مجسمه سازی همیشه نیاز زیادی به تدارکات حمل و نقل و جابجایی دارد.

مجسمه سازی کوچک به من کمک می کند تا هنگام به تصویر کشیدن مجسمه هایم در شهر براندازه و تصویر پردازی از آنها غالب باشم . به این ترتیب از شهر به عنوان بخشی از مجموعه کارهایم استفاده می کنم . مجموعه ای که درباره خودمان صحبت می کند. 

از سوی دیگر، من همچنین برای برخی از پروژه هایم مجسمه هایی در اندازه طبیعی را ساخته ام. کاراکترها یکسان هستند مردان میانسال خاکستری که نمایندۀ سیاست، پدرسالاری، بوروکراسی هستند ...

 مجسمه های درون آب به عنوان گرمایش جهانی شناخته می شوند و در مورد سیاستمداران بحث می کنند، مولانا شعر ایرانی ما گفت: " هرکسی از ظن خود شد یار من " شاید بتوان گفت "هر کس تصورات خود را برای دوستی با من دارد! "و من تصور دیگری در مورد آنها، اما گاهی اوقات نزدیک به دیگر مردم! می توانم از شما توضیحات در مورد آنها بپرسم؟

این یک کار طولانی مدت بود که در سال 2011 در برلین انجام شد. در اینترنت تحت نام "سیاستمداران" در مورد تغییرات اقلیمی به صورت ویروسی گسترش یافت . من آن را "کمپین انتخاباتی" نامگذاری کردم چون در آن زمان در کشور من برگزار می شد. من فکر می کنم این تصویری است که در مورد خودمان صحبت می کند؛ این خود ما هستیم که بتدریج تحلیل می رویم و کم کم در سیستم غرق می شویم و ستون ها و ارکان جامعه  از یکدیگر پشتیبانی نمی کنند، و آن در نهایت فرو می ریزند.

کمپین انتخابات - ایساک کوردال

سیاستمداران به نظر می رسد در سراسر جهانیه هم هستند، مردان خاکستری با گوشی موبایل در دستانشان ! این بسیار متداول و بسیار آشنا است. سیاست ها انکار نمی شوند، اما سیاستمداران آن را به عنوان پدیده انکار می کنند! اجازه بدهید من دیدگاه های شما را در این  مورد داشته باشم!

امروز سیاست همه چیز را خراب می کند زندگی ما را مدیریت می کند. این دستگاهی است که منجر به مدیریت و کنترل منافع عمومی می شود. سیاست به بخشی از صنعت تبدیل شده و بخشی فعال از لابی نئولیبرال است. ما یک مشکل جدی داریم اگر ما هر و هر یک از تصمیمات آن را مورد سوال قرار ندهیم.

ایساک کوردال

 

ایساک کوردال - کمپین انتخابات

ایساک کوردال - کمپین انتخابات

"مدرسه و مدرسه ها" باعث می شود من لبخند بزنم!ماجرای نمرات بالا در مدارس  امروز مشکل من است من می خواهم پسرم به مدرسه برود و او می رود !!! نتایج همه آنها خوب است، اما من فکر می کنم آنها چیزی را یاد نمی گیرند، مدارس  فقط نتایج عالی را بدون یادگیری برای والدین می فرستند ،می دانم تو هم حساسیت هایی در این موضوع داری!

آموزش و پرورش نیز به یک صنعت تبدیل شده است. ما بخشی از زندگی مان را در کلاس های درس مانده ایم که در آن ما فقط به این سیستم آموزش سود داده ایم. فرهنگ بهره فوری در برابر فرهنگ دانش اکنون در آموزش و پرورش جاری است..

ایساک کوردال - مدرسه

 

ایساک کوردال - مدرسه

ایساک کوردال - مدرسه

ایده هایت برای آینده چیست؟ چگونه آینده را می بینی ؟ احساسات مردم، زندگی اجتماعی و ... تمام جنبه های زندگی انسان  من می خواهم نظر شما را داشته باشم!

ایساک کوردال -

ایساک کوردال

خوب، من فکر می کنم که ما باید مثبت باشیم، ما باید عادت های مصرف را تغییر دهیم و سعی کنیم که ایده های مثبت را به دیگران منتقل کنیم تا سعی در تغییر نابودی جهان داشته باشیم. ما باید ایده هایمان را به منظور ایجاد یک دنیای مناسب برای زیستن نقد و اصلاح کنیم.

 

گفتگوگر: توفیق وحیدی آذر

 
 

نظرات کاربران


@