تبریز

خلاقیت و نوآوری در نمایشگاه هنرهای اسلامی و صنایع دستی

تاریخ انتشار : ۱۸:۴۹ ۲۵-۰۳-۱۳۹۸

دانشگاه هنر اسلامی تبریز تنها دانشگاه تخصصی هنر در دنیاست که دارای رویکرد مطالعاتی و همچنین عمل گرایانه را دارد. در نمایشگاه خلاقیت و نوآوری در هنرهای اسلامی و صنایع دستی؛ دستباف ها ، سفال ، فلز ، قلم زنی ، ملیله و زیورآلات صنعتی به نمایش در می آیند. که فرصتی بزرگ برای شناخت فرهنگ از دیگر کشورهاست. در بخش رقابتی هنرمندان منتخب آثار نیمه تمام خود را ارائه می کنند و با دقت در مهارت آنها ، این آثار تکمیل می گردد. که بعد از مشخص شدن برنده ها ضمن تقدیر با جایزه نقدی، آثار منتخب در مالکیت نمایشگاه در می آیند که می تواند به عنوان گنجینه ای محسوب گردد که بعد از برگزاری هر نمایشگاه در اختیار شهر تبریز قرار می گیرد، از سال های گذشته 200 اثر نفیس در تکنیک ها و رشته های مختلف از 51 کشور اسلامی جهان توسط دانشگاه هنر اسلامی جمع آوری گردیده است.

تبریز امروز:

 سازمان همکاری های اسلامی  یا Organisation of Islamic Cooperation  -  بعد از سازمان ملل بزرگ ترین سازمان جهان است که 57 کشور جهان در آن عضو هستند این سازمان سازمان صدای جمعی جهان اسلام  محسوب می گردد. دکتر محمد زاده معاون دانشگاه هنر اسلامی تبریز این چنین می گوید.

Dr. Mohammad Zadeh -Tabriz Islamic Art Universty

 

نام این سازمان از زمان تأسیس در سال ۱۹۶۹ تا سال ۲۰۱۱ سازمان کنفرانس اسلامی بود سپس به سازمان همکاری اسلامی تغییر یافت.

 

 TURK Qashqai

نشست سران هر ۳ سال یک بار و در پایتخت یکی از کشورهای اسلامی عضو برگزار می‌شود. کشورهایی که این کنفرانس را برگزار می‌کنند به مدت سه سال ریاست آن را بر عهده می‌گیرند. و مقر آن در جده است  و شاخه فرعی ان در استانبول قرار دارد که فعالیت آن در حوزه فرهنگ و هنر اسلامی است . اکنون حدود 10 سال است که  دانشگاه هنر اسلامی با این سازمان آشنا شدده است.

Tasneem Chilwan Soni

  

 

آغاز فعالیت آن در مرحله اول در یک همایش 3 روزه در سال 92 بود که آشنایی با تبریز و امکانات آن انجام گرفت . این روند بر اساس یک تفاهم نامه به یک برنامه  دو سالانه تبدیل  شد. در سال های  94 و 96 و 98 برنامه های مشخصی در تبریز اجرا گردید .

 Nadima Yousefi Afghanistan

 Nadima Yousefi Afghanistan Paintist

 

روند برنامه با همایش، نمایشگاه ، کار و خلق آثار به صورت رقابتی  در 8 روز برگزار می گردد. از کشورهای عضو یک تا سه هنرمند به کمیته های داوری معرفی می شوند و افراد برتر انتخاب می گردند. این هنرمندان با وسایل کار و نمونه آثارشان  در نمایشگاه تولید اثر می نمایند و خانواده ها در فضای نمایشگاهی  ضمن آشنایی با هنر و آثار هنری و گفتگو با هنرمند ، نحوه خلق آثاز را می بینند

Tasneem

 Fatima  Agamirzoeva

Azerbaijan Carpet

 

دانشگاه هنر اسلامی تبریز تنها دانشگاه تخصصی هنر در دنیاست که دارای رویکرد مطالعاتی و همچنین عمل گرایانه را دارد. در نمایشگاه خلاقیت و نوآوری در  هنرهای اسلامی و صنایع دستی؛ دستباف ها ، سفال ، فلز ، قلم زنی ، ملیله و زیورآلات صنعتی  به نمایش در می آیند. که فرصتی بزرگ برای شناخت فرهنگ از دیگر کشورهاست. 

 در بخش رقابتی هنرمندان منتخب آثار نیمه تمام خود را ارائه می کنند  و با دقت در مهارت آنها ، این آثار تکمیل می گردد.

که بعد از مشخص شدن برنده ها ضمن تقدیر با جایزه نقدی، آثار منتخب در مالکیت نمایشگاه در می آیند که می تواند به عنوان گنجینه ای محسوب گردد که بعد از برگزاری هر نمایشگاه در اختیار شهر تبریز قرار می گیرد،

  از سال های گذشته 200 اثر نفیس در تکنیک ها و رشته های مختلف از 51 کشور اسلامی جهان توسط دانشگاه هنر اسلامی جمع آوری گردیده است.

 

 


نظرات کاربران


@