اجرام آسمانی نوشته جوخه الحارثی

نویسنده عمانی برنده جایزه من بوکر

تاریخ انتشار : ۱۳:۰۱ ۲۳-۰۳-۱۳۹۸

داستان اجرام آسمانی (Celestial Bodies) داستان خاطرات سه خواهر سالخورده است در مورد روابط خانوادگی و سرنوشت‌ها در عمان که با تاریخ پسااستعماری این کشور پیوند خورده است. این کتاب همچنین به موضوع برده داری در عمان می پردازد که از سال 1970 غیرقانونی شد. آلخارتي در مصاحبه اي مستقيم گفت: "اين موضوع حساس و نوعي تابو است." "اما من فکر می کنم ادبیات بهترین پلت فرم برای بحث در مورد مسائل حساس است و بردگی به عمان منحصر نمی شود - این بخشی از تاریخ بشر است."

تبریز امروز:

 جوخه الحارثی اهل عمان است و نخستین نویسنده‌‌ زن از این کشور است که رمانش به انگلیسی ترجمه شده است. او برای کتاب "اجرام آسمانی" جایزه ادبی "من بوکر" را دریافت کرده است.

 
default

 داستان اجرام آسمانی (Celestial Bodies) داستان خاطرات سه خواهر سالخورده است در مورد روابط خانوادگی و سرنوشت‌ها در عمان که با تاریخ پسااستعماری این کشور پیوند خورده است. 

او جایزه خود را که تقریبا ۵۷ هزار یوروست (۵۰ هزار پوند) با مترجم کتاب، مریلین بوث تقسیم می‌کند. بتی هیوز، رئیس هیأت داوران با نگاهی به گذشته استعماری بریتانیا، می‌گوید، رمان "هنرمندانه" الحارثی، به "پرسش‌های عمیقی درباره زمان، فناپذیری و همچنین جنبه‌های ناراحت‌کننده‌ای از تاریخ مشترک ما" می‌پردازد. رئیس هیأت داوران در مراسم اهدای این جایزه ، کتاب را اثری توصیف کرد که "عقل و دل را همزمان تسخیر می‌کند."

Buchcover Celestial Bodies Jokha Alharthi

نویسنده ۴۰ ساله عمانی که در رشته ادبیات کلاسیک عرب در دانشگاه ادینبرو تحصیل کرده است، خوشحالی خود را از اینکه "پنجره‌ای به فرهنگ غنی عرب باز شده است" بیان می‌کند. او بعدا به خبرنگاران گفت: "من هیجان زده ام که یک پنجره برای فرهنگ غنی عربی باز شده است."

این کتاب همچنین به موضوع برده داری در عمان می پردازد که از سال 1970 غیرقانونی شد.

آلخارتي در مصاحبه اي مستقيم گفت: "اين موضوع حساس و نوعي تابو است." "اما من فکر می کنم ادبیات بهترین پلت فرم برای بحث در مورد مسائل حساس است و بردگی به عمان منحصر نمی شود - این بخشی از تاریخ بشر است."

 Jokha Alharthi, winner of Man Booker International Prize for 2019 (Getty Images/P. Summers)

یکی از رقبای"اجرام آسمانی" برای دریافت جایزه "من بوکر" کتابی از ماریون پوش‌مان، نویسنده آلمانی با عنوان "جزایر کاج" (Kieferninseln) بود.

جایزه ادبی "من بوکر" یکی از معتبرترین جوایز ادبی بریتانیا به شمار می‌رود. این جایزه به آثاری از سراسر جهان که به زبان انگلیسی برگردانده شده‌اند، تعلق می‌گیرد. رمان الحارثی نخستین کتاب به زبان عربی است که پس از ترجمه جایزه "من بوکر" را دریافت می‌کند.

 


نظرات کاربران


@