ناتوان از تمیز صلاح و خطا

رسانه سردرگم

تاریخ انتشار : ۰۲:۴۴ ۱۶-۰۳-۱۳۹۸

در رقابت های سیاسی غرب و شرق ، کارخانه ماشین سازی تبریز با حمایت بلوک شرق و هوشمندی جمعی از نخبگان آن دوران توسط کشور چکسلواکی در تبریز پای می گیرد ، در طراحی این کارخانه مرکز آموزش با خوابگاه ویژه برای کارآموزان نیز در مد نظر قرار داده می شود. کارخانه با تامین نیروی انسانی و تحصیل کرده دانشگاه های کشور و جهان ؛ حتی از مهندسین و کارشناسان هندی و اروپایی نیز استفاده می کند. جاده ای از تراکتورسازی رومانی تا ماشین سازی چکسلواکی به نام جاده صنعتی غرب تبریز افتتاح می گردد و رونق صنعت از بلبرینگ ، لیفتراک ، پمپ ، نساجی ، موتورهای دیزلی و گیربکس و پیستون و...آغاز می گردد ؛ حتی مرکز تحقیقات صنایع سنگین نیز ایجاد می شود. خانه های سازمانی ویژه برای کارکنان کارخانجات در مجاورت کارخانجات صنعتی و بخشی دیگر در گرانقیمت ترین نقطه شهر ساخته می شود .

تبریز امروز:

 به نقل از روزنامه جمهوری اسلامی ؛ رسانه ملی بزرگ ترین و قوی ترین ابزار فرهنگ سازی وخبررسانی کشور است ؛ بودجه ای بسیار عظیم در این رسانه هزینه می گردد که هنوز تاثیرگذاری و ایجاد ارزش افزوده آن مشخص نشده است.
پاک و راست گویی و ترویج اخلاق صحیح و اصلاح و ارتقا فرهنگ عمومی و توانمندی مقابله با جریان یک سویه اطلاعات و تولید داده و تقابل با هجمه فرهنگ مهاجم شاید بخشی کوچک از وظایف این سازمان عظیم باشد.
رسانه ملی مسئولیت بزرگ مهندسی افکار برای ترویج ارزش های اخلاقی را دارد. آنها باید دارای پژوهشگرهای اجتماعی و علمی واقعی باشند تا به عنوان یک رسانه دیدبان و جهت دهنده به جامعه با تحلیل های هدایتگر و صحیح ،مدیران جامعه را نیز هشیار نموده و هشدار و تلنگر به آنان بزنند.
***
یک برنامه شبانه از شبکه سراسری سیما به معرفی یک شرکت دارویی در تبریز می پردازد ، در هفته های قبل از پخش برنامه ماجرای صادرات داروی آلوده این شرکت گزارش گردیده است و حال پس از مدتی کوتاه معرفی و به معنی دیگرتطهیر شرکت از رسانه ملی انجام می شود. این تصادف نادر برای حمایت های خاص از یک جریان نفوذی در سازمان های مرتبط با امور اجتماعی قلمداد می گردد. گزارش به پایان رسیده و در ظاهر هیچ موردی برای بازخواست باقی نمانده است. اما صدا و سیما برخلاف وظیفه خطیر خود سلامتی همگان را در مخاطره قرار داده است.
***
در رقابت های سیاسی غرب و شرق ، کارخانه ماشین سازی تبریز با حمایت بلوک شرق و هوشمندی جمعی از نخبگان آن دوران توسط کشور چکسلواکی در تبریز پای می گیرد ، در طراحی این کارخانه مرکز آموزش با خوابگاه ویژه برای کارآموزان نیز در مد نظر قرار داده می شود. کارخانه با تامین نیروی انسانی و تحصیل کرده دانشگاه های کشور و جهان ؛ حتی از مهندسین و کارشناسان هندی و اروپایی نیز استفاده می کند.
جاده ای از تراکتورسازی رومانی تا ماشین سازی چکسلواکی به نام جاده صنعتی غرب تبریز افتتاح می گردد و رونق صنعت از بلبرینگ ، لیفتراک ، پمپ ، نساجی ، موتورهای دیزلی و گیربکس و پیستون و...آغاز می گردد ؛ حتی مرکز تحقیقات صنایع سنگین نیز ایجاد می شود.
خانه های سازمانی ویژه برای کارکنان کارخانجات در مجاورت کارخانجات صنعتی و بخشی دیگر در گرانقیمت ترین نقطه شهر ساخته می شود .

Taghi Tavakoli  تقی توکلی

مهندس تقی توکلی


مهندس تقی توکلی فارغ التحصیل مهندسی مکانیک از دانشگاه نبراسکا و سپس دکترحمید رفیع زاده اردبیلی فارغ التحصیل مهندسی مکانیک از دانشگاه اورگان و دکتری مهندسی نیروگاه های هسته ای از دانشگاه ام آی تی و عضو شورای انرژی اتمی ایران مدیرعامل کارخانه ماشین سازی تبریز می شوند.

Hamid Rafi zadeh Ardebili حمید رفیع زاده اردبیلی

 

دکتر حمید رفیع زاده اردبیلی

 

اما پس از مدت ها و حاکمیت یافتن عناصر مرموز برصنایع سنگین که بعدها سر از صدای امریکا و رادیو فردا درمی آورند و با جرج بوش عکس می اندازند، کارخانه ماشین سازی به تدریج و شاید عامدانه بعد از مدیران برتر به سمت خصوصی سازی همراه با اضمحلال هدایت می گردد، پانزده سال تمام محکم ترین خانه های سازمانی در بهترین و گرانقیمت ترین نقطه شهر از کارشناسان شرکت تخلیه و به سمت نابودی هدایت می شود و شیشه های طبقه 12 شکسته و حتی پنجره های آنها از جای کنده می شوند. می گویند ماشین سازی پول پرداخت حقوق کارکنانش را ندارد اما برای حداقل استراحتی و ایجاد امکان حاضر به اجاره دادن بیش از 400 خانه و مغازه اش را ندارد.
مدیران نه در فکر تولید که برعکس در فکر نابودسازی منابع انسانی ، منابع مالی ، روش ها و ماشین آلات کارخانه هستند . آنها برای بستن گرانترین مرکز آموزشی در داخل کارخانه نقشه می کشند تا چرخ های کارخانه از گردش درافتد و......
***
کارخانه ماشین سازی تبریز به یک قفسه فروش واگذار می شود که درخیابان کمربندی تبریزصاحب مغازه است ، مجلات چاپلوس عکس خریدار را بر روی جلد می آورند او که یک روز به امریکا نرفته است و ناتوان از خواندن یک سطر انگلیسی است دارای مدرک دکترا از امریکا می شود ، اولین کار عوام گرایانه او رسیدگی به تیم فوتبال کارخانه است ، حتی یک قطعه از چک های او وصول نمی شود و....

Image result for ‫قربانعلی‬‎

قرابنعلی فرخزاد


صدا و سیمای جمهوری اسلامی شادمان در گزارشی خبری از تحویل و خصوصی سازی ماشین سازی به خریدار دوم می دهد آغا قربانعلی با پنج کلاس سواد ، ماشین سازی را خریداری کرده است ، او نیز با بازیگر دیگر این ماجراها برسر تیم فوتبال ماشین سازی جنگ زرگری براه می اندازد ، عوام فریبی ، جار و جنجال و شور مردم در فوتبال و کمک رسانه ملی می تواند مانع از شنیده شدن سر و صدای فساد گردد.

 

 

کارگر کارخانه بی خبراز همه جا در رپرتاژ آگهی رسانه ملی مجبور است از حضور آغا قربان ابراز رضایت کند و کسی از او نخواهد پرسید تو چرا راضی هستی!؟ ، آغا قربان هنوز یک هفته نیست که قدرت نمایی می کند و کارخانه را تحویل گفته است ، تکنسین کارخانه هم از حضور آغا قربانعلی اظهار شادمانی می کند و ...... رپرتاژ آگهی عناصر پشت پرده در "رسانه ملی حمایت از واگذاری رایگان یک کارخانه عظیم و از صنایع مادر کشور" که مدیرش زمانی دانش دکتری انرژی هسته ای داشت به یک مرد بی سواد را آغاز می کند........
اغلب نمایندگان تبریز به صراحت مخالفت خود را اعلان می کنند ، اگر نمایندگان، نماینده و سخنگوی مردم هستند پس کل تبریز از این بازی فساد اظهار نارضایتی می کنند ، نشریات مستقل محلی ماجرا را قبول نمی کنند ولی رسانه ملی آن را به فال نیک می گیرد و ...... در این حال بدادگاه کشانیدن رسانه های محلی آغاز می شود.
***
هنوز چند هفته از اعمال مالکیت آغا قربانعلی مرد بانفوذ و چهره نمایشی و ظاهری فساد بر ماشین سازی نگذشته است که وی دستگیر می شود ؛ افراد پشت پرده گاهی علنا او را منجی ماشین سازی می نامند و خواستار آزادیش می شوند ، گزارش بیست و سی و گزارش بیست و یک و سی و گزارش یست و دو و سی و حتی گزارش بیست و سه وسی سکوت کرده اند ، باید در انتظار نشست و بعد از اتمام کار جهت باد را دید.

 


***
می گویند مردی در تبریز فریاد می کشید ، یاشاسین ( زنده باد) ! از او پرسیدند: کیم ( چه کسی )؟ گفت : هله بللی دییر ( هنوز مشخص نیست) !
و پادویی نیز پس از تعریف بادمجان توسط ارباب به تعریف از بادمجان می پردازد و چند مدت بعد ارباب از بدی های بادمجان می گوید و خدمتکار نیز به تایید ارباب می پردازد، ارباب می گوید مردک من وقتی تعریف بادمجان کردم ، توهم بادمجان را تعریف کردی و حال که آنرا مردود می کنم ، توهم همچنین می کنی !؟
خدمتکار می گوید ، قربان ، فدایتان گردم ، بنده نوکرشمایم ،نوکر بادمجان که نیستم.
***
بعد از اعلان محکومیت آغا قربانعلی ، رسانه ملی گزارشی از عدم دقت و تخلف در واگذاری و بحث های بسیار در این موضوع می کند ، دیروز تمجید از قربانعلی فرخزاد بود و امروز در نکوهش و اعلان مجرمیت او ! و عدم دقت مجریان واگذاری !
مردم در تمام عرصه ها، قبل و بعد از محکومیت قربانعلی فرخزادی از تخلف در واگذاری کارخانه ماشین سازی مطلع بودند ، آنها آگاه و متوجه موضوع فساد و امانت دار نبودن مسئولین کار بودند.


انتظار از رسانه ملی به عنوان یک حافظ فرهنگ و دیدبان با امکانات مالی و تحلیل گران و متفکرین بسیار؛ همواره این چنین است که بتواند مسیر صحیح و گزارش و نقد منصفانه و علمی و قابل اتکا را در اختیار مخاطبین فرار خود قرار دهد که بشدت بدنبال گزینه های دیگر برای داشتن رسانه خبری مستقل خودهستند. ثروت و امکانات بی نهایت رسانه ملی نباید این چنین بیهوده و بی هدف و در بازی های نه سیاسی بلکه بازیهای ربودن بیت المال و نابودسازی بکار رود،که صلاح مردم و مملکت در آن نیست!

ظفر حسن زاده تبریزی


نظرات کاربران


@