او از رهبری حزب و نخست وزیری کنار می رود

کناره گیری ترزا می

تاریخ انتشار : ۱۳:۱۵ ۰۳-۰۳-۱۳۹۸

اکنون برای من روشن شده که منافع بریتانیا با یک نخست وزیر تازه بهتر تامین می شود. من امروز اعلام می‌کنم که جمعه هفتم ژوئن از رهبری حزب محافظه‌کار استعفا می‌دهم. من با ریاست حزب به توافق رسیده‌ام که روند انتخاب رهبر جدید از هفته آینده آغاز شود.

تبریز امروز:

اکنون برای من روشن شده که منافع بریتانیا با یک نخست وزیر تازه بهتر تامین می شود. من امروز اعلام می‌کنم که جمعه هفتم ژوئن از رهبری حزب محافظه‌کار استعفا می‌دهم.

من با ریاست حزب به توافق رسیده‌ام که روند انتخاب رهبر جدید از هفته آینده آغاز شود.

 

 خانم می تا زمانی که رهبر جدید حزب محافظه‌کار انتخاب شود در سمت نخست وزیری باقی خواهد ماند.

با آنکه نمی‌توان گفت رقابت درون حزبی برای انتخاب رهبر جدید دقیقا چقدر طول می‌کشد؛ اما کارشناسان می‌گویند احتمالا در پایان ژوئیه، حدود دو ماه دیگر رهبر جدید حزب محافظه‌کار مشخص خواهد شد.

تعداد قابل توجهی از اعضای حزب محافظه‌کار برای این رقابت اعلام آمادگی کرده‌اند.

ترزا می چهارمین نخست‌وزیر محافظه‌کار بریتانیاست که بابت رابطه کشورش با اتحادیه اروپا از صدر به ذیل کشیده می‌شود. تلاش می برای بده‌بستان با احزاب دیگر برای خروج از بن‌بست برگزیت، میخ آخر را به تابوت زمامداری او کوبید.

 

صحنه های سخنرانی های مختلف ترزا می تا به پایان رسدن ماجرا

ولی واقعیت این است که حزب محافظه‌کار در مجلس بریتانیا در اقلیت است و اکثر نمایندگان مجلس، با برگزیت ایده‌آل اکثر نمایندگان حزب محافظه‌کار مخالفند.

نخست‌وزیر بعدی بریتانیا - حتی اگر یک هوادار دوآتشه برگزیت باشد - خیلی زود می‌فهمد که آرای لازم برای تصویب برگزیت دلخواهش را در مجلس ندارد. برگزاری انتخابات زودرس پارلمانی هم ممکن است قدرت را به حزب کارگر بدهد.

با این اوصاف بعید نیست که نخست‌وزیر بعدی بریتانیا هم مانند ترزا می قربانی مسئله اروپا و برگزیت شود.

 

 

 

 


نظرات کاربران


@