کارل اورف

موسیقی قرن 21 ، او فورتونا، کارمینا بورانا

تاریخ انتشار : ۱۱:۲۰ ۳۱-۰۲-۱۳۹۸

کارمینا بورانای کارل اروف احتمالا از برجسته ترین آثار قرن بیست و یکم است که بارها اجرا و توسط میلیون ها نفر شنیده شده است. نام کارمینا ریشه ی لاتین دارد- به معنی "آهنگ" است، در حالی که بورانا نام صومعه ای در بایرن است.

تبریز امروز:

 کارل اورف متولد 10 ژوئیه 1895، مونیخ، آلمان است که در سن 87 سالگی در 20 مارس 1982دارفانی را وداع می گوید ، این آهنگساز آلمانی برای اپرا و کارهای دراماتیکش و برای نوآوری هایش در آموزش موسیقی شناخته شده بود.

اورف در آکادمی موسیقی مونیخ و با هنرمند آلمانی هنریک کامینسکی و بعد در مونیخ، مانهایم و درمشتادت به تحصیل پرداخت. کتاب راهنمای آموزش موسیقی  او، برای اولین بار در سال 1930 منتشر شد. اورف ویرایش برخی از اپراهای قرن 17و در سال 1937 وی کارمینا بورانا اوراتوریو Carmina Burana oratorio  را نوشت.

Image result for o fortuna

وی قصد داشت در این موسیقی با رقص به صحنه برود،که براساس دستنوشته های شعر قرون وسطی بود. این کار وی با الهام از تئاتر یونان و نمایشنامه های رمز و راز قرون وسطایی ایجاد می گردد.

 

از آثار دیگر او می توان از کانتاتای عید پاک 1956؛ بازی تولد 1960؛ و سه گانه "موسیقی درام" ، آنتیگون  1949، ادیپوس و پرومتئوس 1966 نام برد. سیستم آموزش موسیقی اورف  ؛ آموزش موسیقی برای کودکان، عمدتا مبتنی بر ایجاد احساس ریتم از طریق تمرین گروهی و عملکرد با آلات موسیقی است که به طور گسترده ای پذیرفته شده است. او در سال 1924 در مونیخ با دورثی گونتر ژیمناستیک آلمانی، دانشکده عمومی ژیمناستیک، رقص و موسیقی گونتر را تاسیس کرد.

  

کارمارا بورانای کارل اروف احتمالا از برجسته ترین آثار  قرن بیست و یکم است که بارها اجرا و توسط میلیون ها نفر شنیده شده است.

نام کارمینا ریشه های لاتین دارد- "Carmina" به معنی "آهنگ" است، در حالی که "Burana" شکل لاتین Beuren، نام صومعه Benedictine Benediktbeuren در بایرن است.

Related image

بنابراین Carmina Burana به عنوان آهنگ های Beuren اتلاق شده و به مجموعه ای از ترانه ها و اشعاری دارد که در Beuren در سال 1803 کشف شده است - گرچه از آن زمان تاکنون تأیید شده است که این مجموعه از ساباکو ایبی اتریش ساخته شده است و اکنون در کتابخانه دولتی باواریا قرار دارد.

شعرهای "O Fortuna" از Carmina Burana چیست؟

 آهنگ ها (بیش از 1000 آنها) توسط ترکیبی از لاتین، آلمانی و قرون وسطایی فرانسوی توسط Goliards نوشته شده بود، گروهی از نوازندگان شاعر شامل تحصیل کردگان و محصلین روحانی که با شادمانی های زمینی در طبیعت و عشق و ....  آن را هدایت می کنند . اگر چه کارل اورف متن اصلی را تنظیم کرد، او تصمیم گرفت که از نشانه های موسیقی اولیه که برخی از آهنگ ها را همراهی می کرد استفاده نکند.

Related image

این مجموعه ابتدا در سال 1847 در آلمان منتشر شد، اما در سال 1934 که اورف به متون دسترسی یافت ؛ مجموعه ای منتخب از ترجمه اشعار به زبان انگلیسی انتشار یافته بود.

با کمک مایکل هافمن، دانشجوی حقوق و پژوهشگر لاتین، اورف 24 آهنگ را انتخاب کرد و آن را یک "کانتاتای زیبای" نامید.

Carl Orff.jpg

کارمینا بورانا به بخش های مختلف تقسیم می شود ،

  • او فورتونا، ملکه جهان
  • بهار – شامل بخش درونی در میان چمنزار
  • در میخانه
  • بارگاه عشق
  • بلانزیفلور و هلنا

 که بخش آخر فراخوانی به Fortune. است 1935 تا 1936 برای نوازندگان، کر و ارکستر نوشته شده بود، در ابتدا به عنوان یک کار مرحله ای طراحی شده بود.

این در این شکل بود که برای اولین بار در 8 ژوئن 1937 در فرانکفورت تحت عنوان Carmina Burana خوانده شد: Cantiones Profanae Cantoribus Et Choris Cantandae کمیتانتوبوس Instrumentis Atque Imaginibus Magicis (آهنگ های Beuren: آهنگ های سکولار برای خوانندگان و کوروش ها سونگ همراه با ابزار و تصاویر سحر و جادو).

 

 

Related image

بعد از نخستین اجرای کارمینا بورانا، اورف 41 ساله، به ناشران خود نوشت: «همه آن چیزهایی که تا به امروز نوشته ام و متاسفانه منتشر شده است، اکنون می توانند نابود شود. با کارمینا ، کار من آغاز می شود. "اما آنچه که اورف پس از آن نوشت هرگز به محبوبیت کارمینا بورانا نرسید.

 


نظرات کاربران


@