موزه صدای تبریز

صدای برآمده از ساز و موسیقی

تاریخ انتشار : ۱۱:۵۶ ۲۴-۰۲-۱۳۹۸

موزه صدا که بخش عمده آن اختصاص به آلات موسیقی دارد در پیاده راه تربیت تبریز واقع است ، در این موزه تعداد زیادی از اشیا و ابزار و دستگاه های مرتبط با صدا و موسیقی که جمع آوری آنها توسط حسین ساجدی موسیقی دان و مولف و پژوهشگر موسیقی بیش از 3 دهه زمان برده، به نمایش گزارده شده است.

تبریز امروز:

تبریز در سال 2018 در خوابی شیرین به رویاها و خیال های خود می پرداخت که در آن قرار بود طلسم سفر و توریست و مسافر در شهر بشکند و پذیرایی از مهمانان در شهر آغاز گردد بلکه رونقی بر اقتصاد ضعیف شهر پدید آید. 

sound museum tabriz

اما برخلاف آنچه که در خواب دیده می شد کمتری مهمانی به شهر قدم گذارد و در آن گام زد . تبریز برای مهمانانی که برای درمان بر آن قدم می گذارند همواره شهر نامهربانی بوده است. از کرایه های نامهربانانه ی رانندگان درکمین مسافر پردرد در کنار بیمارستان و یا ترمینال تا ساعت ها در سرما و گرما و بدون سرویس های خدماتی تمیز در انتظار پزشک ماندنشان در خیابان ها و چند روزی بدون سرپناه بدنبال دکتر بودن!

***

اما علیرغم زشتی های بسیار و نبود باغات قدیمی و زیبای شهر و دست اندازی به میراث طبیعی شهر در کوهستان، باز شهر تبریز، امروز نیز پتانسیل شهر، گردشگری موزه ها را دارد ، موزه هایی که در خانه های کهن شهر که بسیار زیبا احیا شده اند، قرار یافته اند.

sound museum

 

***

موزه صدا که بخش عمده آن اختصاص به آلات موسیقی دارد در پیاده راه تربیت تبریز واقع است ، در این موزه تعداد زیادی از اشیا و ابزار و دستگاه های مرتبط با صدا و موسیقی که جمع آوری آنها توسط حسین ساجدی موسیقی دان و مولف و پژوهشگر موسیقی بیش از 3 دهه زمان برده،  به نمایش گزارده شده است.

 

Sound Museum

کتابخانه موسیقی و دفاتر اداری در طبقه اول بنای موزه قرار دارند و بخش آموزش در قسمت جنوبی بنا واقع است. تالار استاد اقبال آذر ادوات صوتی شامل رادیوهای لامپی ، گرامافون های هندلی ، گرام ، ریل، آپارات ، اسلاید و اولین و آخرین نسل تلویزیون های سیاه و سفید است.

 

تالار استاد سلیمی سازهای مضرابی از قبیل تار ، قوپوز ، سه تار ، تنبور ، گیتار ، چنگ ،باغلاما ، ماندولین ، رباب ، بانجو ، شورانگیز را داراست و در تالار آشوت بابایان ، سازهای بادی ، بالابان ، سرنا ، کرنا ، نی ، نی انبان ، شیپور قره نی ، ساکسیفون ، طوبا ، ترومبون ، ترومپت و دیگر سازهای بادی است.

 

تالار " زوان یدیقاریانس" سازهای آرشه ای زهی مانند کمانچه  ایرانی ، آذربایجانی و لری ، انواع ویلن و قیچک و ویلنسل و کنترباس را دارد. تالار استاد " فرنام" نمایشگاه سازهای کوبه ای مانند تنبک و نقاره و قاوال و دف است و تالار ششم  با عنوان "استاد بیگجه خانی " به سازها و آثار و وسایل باقی مانده از استاد اختصاص یافته است.

موزه صدا آرشیوی از صداهای اذان موذن ها ، قاریان قران ، تعزیه خوانان ؛ چاوش خوان ها ، شبیه خوانان ، سرودخوانان ، آواز خوانان ، نوازندگان و آهنگ سازان نیز می باشد.

 

زیر زمین با عنوان سالن صبا  برای تحقیقات و برنامه های پژوهشی و کارگاه آموزشی  مختص بوده و آلات مرتبط با صدا همچون کوبه های در و زنگوله هایی از دوران مختلف در زیرزمین قرار دارند.

 
***

موزه صدا در خانه امیر پرویز در کوچه ی اتصال دهنده خیابان و پیاده گذر تربیت به کره نی خانه قرار یافته است ، از ویژگی های این بنا می توان به نمای آجری و قاب بندی شده آن اشاره داشت. این خانه با دو طبقه و یک زیر زمین ساخته شده است که پنجره ها نور از حیاط می گیرند و در و پنجره های بنا چوبی اند..

 

***
Sound Museum

بازدید از موزه صدا ، ساعاتی متفاوت را به تماشاچی می دهد ، دیدن رادیوهای قدیمی لامپی ، سازهای مختلف در کنار خانه ای متفاوت دنیایی دیگر را در برابر دیدگان بازدیدکننده در مرکز شهر تبریز قرار می دهد. آنچه که تصور آن چندان ممکن نبوده است.

 

 

گزارش از کاوه وحیدی آذر 


نظرات کاربران


@