پروانه های رنگی در تبریز بهار تبریز

رنگ لی قادین کپنکی یا بانوی رنگین در تبریز

تاریخ انتشار : ۰۳:۰۵ ۲۲-۰۲-۱۳۹۸

پروانه ها درون تور محافظ طبیعی رشد کردند و اکنون در عینالی و در اطراف شهر در حال پروازند.اگر گذر افراد از جاده های کنارشهر بیافتد، ممکن است بارها شاهد پرواز خطرناک این پروانه های زیبا در عرض جاده باشند که هر آن امکان برخورد باشیشه های ماشین ها را دارند و حیاتشان تحت خطر است.

تبریز امروز:

 Painted lady  رنگلی قادین

شمار پروانه های رنگی که در انگلیسی Painted Lady  گفته می شوند در عینالی و اطراف تبریز بسیار شده است ،  به‌دلیل بارش‌های هفته‌های گذشته در ایران، شمار پروانه‌ها در بسیاری از شهرهای کشور  به‌طور قابل‌توجهی افزایش یافته‌است. این پروانه‌ها از گونه «Vanessa cardui»، و برای کشاورزی بی‌خطر هستند.

دوره مهاجرت این پروانه‌ها کوتاه است، و اغلب به عنوان مهاجم به شمار نمی روند .

 

پروانه ها درون تور محافظ  طبیعی رشد کردند و اکنون در عینالی و در اطراف شهر در حال پروازند.اگر گذر افراد از جاده های کنارشهر  بیافتد، ممکن است بارها شاهد پرواز خطرناک این پروانه های زیبا در عرض جاده باشند که هر آن امکان برخورد باشیشه های ماشین ها را دارند و حیاتشان تحت خطر است.

کارشناس حشرات سازمان حفاظت محیط زیست این احتمال را مطرح کرده که اگر هوا خیلی گرم نشود موج دیگری از پروانه‌ها بار دیگر  دیده شوند.

پروانه‌های «Vanessa cardui» یا «رنگین‌بانو» از رایج‌ترین پروانه‌ها در سراسر جهان به شمار می‌روند و به جز در مناطق قطبی و آمریکای جنوبی در دیگر نقاط جهان، از جمله در ارتفاعات مناطق استوایی دیده می‌شوند.

زندگی پروانه‌ها بین یک هفته تا یک سال، بسته به گونه‌ای که به آن تعلق دارند، طول می‌کشد.

پروانه رنگین بانو

 «رنگلی قادین کپنکی ا» که گاهی در برخی جاها با نام «پروانه‌های گل ِ خار» شناخته می‌شوند، معمولا بین یک تا دو ماه و در شرایط آب‌وهوایی خوب تا سه ماه عمر می‌کنند. این گونه پروانه در عین حال می‌تواند مسافتی طولانی را با سرعت نسبتا بالایی پرواز کند.

 

گزارش از کاوه وحیدی آذر


نظرات کاربران


@