شهر مغلوب

برلین 1945

تاریخ انتشار : ۱۹:۴۲ ۱۷-۰۲-۱۳۹۸

برلین 1945 نمایش پایان یک جنگ است که در آن رویای حکومت بر جهان از سوی فاشیسم با حقارت به پایان می رسد ؛ مردانی معلول ؛ شهرهایی ویران و زنان و کودکانی در مشقت اسیر خودخواهی های فاشیست ها می گردند.

تبریز امروز:

 جنگ در اروپا در ۸ می ۱۹۴۵ با سقوط برلین به دست سربازان ارتش سرخ شوروی و تسلیم بی‌قید و شرط آلمان به پایان رسید، روس ها روز 9 ماه می را روز پیروزی بر ارتش آلمان نازی اعلام کردند و این روز در شوروی و سپس در روسیه روز تاریخی پیروزی بر فاشیسم و اشغالگر برای آنان محسوب گردید.

 
نبرد برلین آخرین تهاجم بزرگ در جبهه اروپایی جنگ جهانی دوم بود و این عملیات استراتژیک به عهده ارتش شورویگذاشته شده بود. در روز ۱۶ ژانویه ۱۹۴۵ ارتش سرخ در نتیجه عملیات ویستولا-اودر هجوم خود را به جبهه آلمان آغاز کرد و در جبهه‌های پروس شرقی، سیلیزیای شمالی و جنوبی، پومرانیای شرقی با سرعت زیاد ۳۰–۴۰ کیلومتر در روز به سوی غرب پیش می‌رفت که به فاصله ۶۰ کیلومتر از شرق برلین در امتداد رودخانه اودر موقتاً توقف کرد. در طول نبرد، دو جبهه شوروی از جنوب و شرق به برلین حمله کردند در حالیکه بخش سوم ارتش شوروی در حال نابودی نیروهای آلمانی در شرق برلین بود. نبرد در برلین از اواخر روز ۲۰ آوریل ۱۹۴۵ تا صبح ۲ می ادامه داشت که یکی از خونبارترین نبردهای تاریخ به‌شمار می‌رود.
مدافعان شهر در دوم می تسلیم شدند. اما نبرد در شمال غربی، غرب و جنوب غرب برلین تا روز ۸ می یعنی روز پایانی جنگ در اروپا ادامه داشت که یگان‌های آلمانی سعی می‌کردند با پیشروی به سمت غرب به جای تسلیم شدن به نیروهای شوروی، تسلیم متفقین غربی شوند.
و برلین در نهایت به طور کامل  سقوط کرد.

نظرات کاربران


@