فاصله مرگ و زندگی چگونه تعریف می شود

احیای سلول های مغز بعد از انچه که مرگ گفته می شود

تاریخ انتشار : ۱۰:۲۵ ۲۸-۰۱-۱۳۹۸

نیتا فراهانی، استاد علوم زیست شناسی و حقوق دان دانشگاه دوک، گفت: ما قبلا خطوط واضح بین" این زنده است و این مرده است". را داشتیم ، حالا ما در مورد این رده بینابین " تا حدی زنده "فکر میکنیم؟ که تاکنون فکر نمی کردیم که می تواند وجود داشته باشد. "

تبریز امروز:

تصویر چپ ،نورون ها (سبز)، آستروسیت ها (قرمز) و هسته های سلولی (آبی) در مغز خوک ها. ، بافت مغزی 10 ساعت پس از مرگ درمان نشد. تصویر راست  بافت مغزی که  مورد آزمایش قرار گرفت .

مغز خوک‌ها پس از مرگ، احیا شد، این پژوهش سوالات بسیار در مورد فاصله بین مرگ و زندگی ایجاد کرده است ، 32 مغز خوک بعد از مردن تحرکاتی از خود نشان دادند

محققان در مطالعه ای که سوالات عمیق در مورد خط بین زندگی و مرگ را مطرح می کنند، برخی از فعالیت های سلولی را به مغز خارج از بدن خوک های کشتار شده بازگردانده اند.

مغز هیچ چیزی شبیه آگاهی را به دست نیاورد: هیچ نشانه ای نشان نداد که سیگنالینگ الکتریکی هماهنگ که برای عملکرد های بالا مثل آگاهی و هوش ضروری است.

اما در یک آزمایش تجربی، با یک جایگزین خون رگهای خونی مغز خوک شروع به کار کرده، و بعضی از سلول های مغزی دوباره فعالیت متابولیک را به دست می آورند، حتی به دارو پاسخ می دهند. هنگامی که محققان برش های بافت مغز درمان شده را آزمایش کردند، فعالیت های الکتریکی در برخی از نورون ها را کشف کردند.

این کار بسیار ابتدایی است و هیچ اثری فوری برای درمان آسیب های مغزی در انسان ندارد. اما این ایده که بخش هایی از مغز پس از مرگ، قابل بازیابی است، با همه ی موارد پزشکی که در مورد این عضو در نظر گرفته شده و معماهای متافیزیکی را مطرح می کند، تناقض دارد.

 نیتا فراهانی، استاد علوم زیست شناسی و حقوق دان دانشگاه دوک، گفت: ما قبلا خطوط واضح بین" این زنده است و این مرده است". را داشتیم ، حالا ما در مورد این رده بینابین " تا حدی زنده "فکر میکنیم؟ که تاکنون  فکر نمی کردیم که می تواند وجود داشته باشد. "

برای چندین دهه، پزشکان و اعضای خانواده متوجه شده اند که احتمالا ممکن است برای بازگرداندن عملکرد به فردی که دچار آسیب شدید مغزی به علت سکته مغزی یا حمله قلبی شدید باشد، اقدام کرد . آیا این مغزها واقعا فراتر از نابودی هستند؟

تحقیقات جدید تایید می کند که ما چگونه اطلاعاتی در مورد مغز مجروح و مرگ مغزی می دانیم. ییولوژیست هایی مانند دکتر فراهانی توسط یافته های منتشر شده در روز چهارشنبه در مجله Nature منتشر شد، غافلگیر شدند.

جاناتان مورنو، یک متخصص زیستی در دانشگاه پنسیلوانیا، گفت: "این ماجرا بسیار تند و تیز  است." اگر تا به حال یک مسئله وجود داشته باشد که از نظر علمی و پزشکی به بحث و جدل عمومی توجه شود، این یکی از انها است."

تا به امروز، فرض شده است که توانایی مغز به سرعت کاهش می یابد زمانی که عرضه خون قطع شده است. سلول ها از بین می روند و ارتباط بین نورون ها فرو می ریزد. دانشمندان معتقدند این تغییرات غیر قابل برگشت هستند مگر اینکه خون به سرعت احیا شود.

محققان دانشگاه ییل،  مغز 32 خوک را که برای گوشت شان کشته شده بودند  بدست آوردند. دانشمندان از میان جمجمه آن ها مغز را برداشتند. با شروع آزمایش، مغز بدون خون و در دمای اتاق به مدت چهار ساعت بود.
این تیم یک سیستم BrainEx را ایجاد کرده است که یک مسیر آزمایشی را در مغز پمپ می کند. دانشمندان امیدوارند که این تکنولوژی به راه درمان های جدید برای سکته مغزی، آسیب های مغزی آسیب دیده و بیماری هایی مثل آلزایمر کمک کند.

دانشمندان شش ساعت مایع را به مغز خوک ها تزریق کردند. این مایع اکسیژن را به بافت رسانیده و مواد شیمیایی را شامل می شود که دانشمندان را قادر می سازد جریان آن را با اولتراسوند ردیابی کنند.

مایعات همچنین شامل مواد شیمیایی است که برای جلوگیری از سیگنال های عصبی استفاده می شود. دانشمندان تصور می کردند که اگر سلول ها فعال نبودند، سلول های مغزی بهتر می توانند حفظ شوند و متابولیسم آنها به راحتی راه اندازی مجدد شود.

اما محققان نیز نمی خواستند که احتمالا مغز بتواند آگاهی را دوباره به دست آورد، بعید به نظر می رسید. اگر این پژوهش فعالیت الکتریکی را نشان داد که نشان از آگاهی واقعی دارد، آنها قصد داشتند داروهای بیهوشی مغز را بسوزانند و بلافاصله آنها را متوقف کنند تا روند را متوقف کنند.

دانشمندان علاوه بر مغزهایی که راه حل BrainEx را نیز دریافت کرده اند، مغزهایی را بررسی می کنند که با و بدون  تزریق ماده شیمیایی بوده اند. مغز در هر دو گروه علائم فعالیتی را نشان نداد و سلول های آنها بدتر شد.

دکتر نناد سستن، دانشمند عصب شناسی دانشگاه ییل که تحقیق را رهبری می کند، می گوید این مغز زنده نیست، اما مغز سلولی فعال است.

وی افزود: "ما می خواستیم آزمایش کنیم که آیا سلول های مغز مرده آسیب دیده ممکن است در برخی از توابع بازسازی شود؟"

او اشاره کرد که برخی از افرادی که پس از مدت زمان طولانی در معرض سرما به نظر می رسید مرده اند، احیا شده و مغز آنها همچنان به کار خود ادامه می دهد. بیماران سکته مغزی که تا 16 ساعت مورد درمان واقع شده اند و خونریزی لخته ای به قسمت های مغز بازگشته اند، هنگامی که پزشکان لخته ها را از بین برده اند، عمل مغزی را به دست آورده اند.

آندریا بکل-میچنر، که تلاش های تحقیق مغزی در NI.H. "این تا کنون در مغز پستانداران سالم انجام نشده است."

کریستین گرادی، رئیس تحقیقات زیست شناسی در مرکز بالینی N.I.H. گفت، این کار "برای اولین بار فرصتی برای مطالعه کل مغز پستاندار خارج از بدن بعد از مرگ" ارائه می دهد.

او افزود: "این اجازه می دهد تا محققان سلول ها و ارتباطات بین آنها را به شیوه هایی که پیش از این هرگز امکان پذیر نبودن را نشان دهند." و این روش ممکن است مطالعه آسیب مغزی و تعمیر سلولی و همچنین نحوه تاثیر دارو بر مغز را گسترش دهد.

 

مسائل اخلاقی ناشی از تحقیق در بافت مغز زنده شده تقریبا بی سابقه است. در میان آنها سوالاتی در مورد رفاه حیوانات آزمایشگاهی مطرح می شود.

استیفن لتام، یک متخصص زیست شناسی در ییل گفت: "این کاملا جدید است." "این تحقیقات غیر اخلاقی نیست. مغز یک حیوان مرده در نزد محققان تاکنون مرده محسوب  می شد. " او می پرسد، اخلاق گرایان در موضوع رنج های ناشی از تحقیق - به یک ذهن "تا حدی زنده" - چگونه توجیه خواهند داشت ؟

دکتر فراهانی و دیگر کارشناسان گفتند حتی اگر هیچ فعالیت الکتریکی در مغز وجود نداشته باشد، شاید بتوان آن را بازگرداند. معلوم نیست چه اتفاقی می افتد اگر راه حل آنها حاوی مسدود کننده های عصبی نبود.

او پرسید: هنگامی که شما یک مغز فعال سلولی داشته باشید، حفاظت مناسب آنها چیست. آیا شما مانند حیوان زنده زندگی می کنید؟ او گفت، شما نمی توانید آن را مانند یک حیوان مرده درمان کنید.

"منظور شما از آگاهی در خوک چیست؟ ما چه می خواهیم؟ "دکتر مورنو می گوید کارما سوالات بسیار دارد.

این کار ممکن است پیامدهایی برای اهدای عضو داشته باشد.

استوارت یوننر، یک متخصص زیستی در دانشگاه حقوقی غرب، می گوید که در فرانسه و اسپانیا، اگر فردی با  یک حمله قلبی که مغز را از خون محروم کند، مواجه شود ،کارکنان خدمات اورژانسی برای مدت 30 دقیقه تلاش می کنند قلب را دوباره راه اندازی کنند.

اگر آنها شکست بخورند، مامورین اورژانس، اعضای بدن را با یک دستگاه قلب و ریوی قابل حمل برای پمپ کردن خون از طریق بدن نگه می دارند؛ آنها همچنین یک بالون را برای جلوگیری از ورود خون به مغز وارد می کنند. به این ترتیب فرد می تواند یک عضو مجموعه باشد، زیرا مغز مرده است.

اما "اگر چیزی شبیه BrainEx در دسترس بود، چرا برای احیا مغز اقدام نمی شد ؟

دکتر یونگر می گوید در ایالات متحده سیستم بالون به عنوان روش غیر اخلاقی در نظر گرفته شده است. اما یک سیستم مانند BrainEx احتمالا پزشکان و کارگران اورژانس را تشویق می کند تا دیگران را مجبور کنند که دوباره زنده بمانند. در نتیجه اهدا عضو بیماران مغزی مرده و اهداکنندگان عضو کمتر خواهد شد.

محققان تاکید کرده اند که این آزمایشات اولیه بوده و سالها برای احیاء مغز زمان لازم است.. اما دکتر فرهانی گفت که او می تواند روزی را تصور کند که احیاء مغز به عمل استاندارد پزشکی تبدیل می شود.

"شاید در طول زندگی ما آن را ببینیم."

 

منبع نیویورک تایمز 

برگردان کاوه وحیدی آذر

 
 

نظرات کاربران


@