انگلستان

مهاجرین ترک سازندگان استون هنج + ویدئو

تاریخ انتشار : ۱۰:۲۵ ۲۸-۰۱-۱۳۹۸

فرض بر این است که ساکنین آناتولی در حدود 4000 سال قبل از میلاد مسیح به جزایر بریتانیا دسترسی پیدا کردند. و احتمالا حدود 3200-3000 سال قبل از میلاد مسیح در آنجا مشغول به کشاورزی بودند. استون هنج را ساختند که هنوز علت ساخت آن برای دانشمندان محل سوال است. استون‌هنج یادمانی پیشاتاریخی در دشت سالزبری ویلتشر در جنوب انگلستان است. این اثر، بازمانده دوران نوسنگی و عصر برنز است و شامل حلقه‌ای از سنگ‌افراشت‌های سارسِنی است که به دور مجموعه‌ای نعل‌اسبی، مرکب از پنج سه‌سنگ سارسِنیِ برش‌خورده، قرار گرفته‌اند.

تبریز امروز:

  مجموعه سنگی  متعلق به دوران نوسنگی معروف به استون‌هنج که در نزدیکی شهر بریتانیایی سالزبری قرار دارد، ممکن است توسط مهاجرینی از منطقه آنتالیای کنونی ساخته شده باشد.
 
کشف اسرار استون هنج
محققین دی‌ان‌ای ساکنین فعلی منطقه استون‌هنج را با دی‌ان‌ای پیدا شده در جنوب آناتولی مقایسه کرده اند و نتیجه حاصل نشان می دهد که حدود هشت هزار سال پیش مردم از منطقه آناتولی کنونی شروع به مهاجرت به شمال غرب کردند. برخی از این گروه‌های مهاجر به اروپای مرکزی رفته، در حالی که برخی دیگر از طریق اسپانیا و پرتغال کنونی به جزایر بریتانیا رسیدند. تجزیه و تحلیل بقایای بریتانیایی‌های باستانی و ساکنان شبه جزیره ایبری نشان داد که ارتباط نزدیکی بین آنها برقرار است.

فرض بر این است که ساکنین آناتولی در حدود 4000 سال قبل از میلاد مسیح به جزایر بریتانیا دسترسی پیدا کردند. و احتمالا حدود 3200-3000 سال قبل از میلاد مسیح در آنجا مشغول به کشاورزی بودند. استون هنج را ساختند که هنوز علت ساخت آن برای دانشمندان محل سوال است.
استون‌هنج یادمانی پیشاتاریخی در دشت سالزبری ویلتشر در جنوب انگلستان است. این اثر، بازمانده  دوران نوسنگی و عصر برنز است و شامل حلقه‌ای از سنگ‌افراشت‌های سارسِنی است که به دور مجموعه‌ای نعل‌اسبی، مرکب از پنج سه‌سنگ سارسِنیِ برش‌خورده، قرار گرفته‌اند.
جزئیات این پژوهش در مجله Nature Ecology & Evolution منتشر شده است.


مهاجرت به بریتانیا فقط یک بخش از گسترش عمومی و گسترده مردم خارج از آناتولی در 6000 پیش از میلاد مسیح بود که کشاورزی را به اروپا معرفی کرد.
پیش از آن، اروپا توسط گروه های کوچک مهاجر رشد یافت که حیوانات را شکار می کردند و گیاهان وحشی و صدف را جمع آوری می کردند.
یک گروه از کشاورزان از رودخانه دانوب به سمت مرکز اروپا رفتند، اما گروه دیگری به سمت غرب در مدیترانه سفر کرد.
DNA نشان می دهد که بریتانیایی های نئولیتی عمدتا از گروه هایی بودند که مسیر مدیترانه را انتخاب کرده بودند و در کناره های ساحل و یا جزیره به جزیره مسیر خود را ادامه می دادند .

هنگامی که محققان DNA های کشاورزان مهاجر بریتانیا را تجزیه و تحلیل کردند، آنها بر این باور بودند که آنها بیشترین شباهت به مردم نیلی از ایبریا (اسپانیا و پرتغال) دارند. این کشاورزان ایبریایی از افرادی بودند که در سراسر مدیترانه سفر کرده بودند.
کشاورزان مدیترانه از ایبریا و یا در جایی نزدیک به شمال از طریق فرانسه سفر کردند. آنها ممکن است از غرب وارد بریتانیا شده و یا از طریق ولز و یا جنوب غربی انگلستان. در واقع، مشاهدات رادیو کربن نشان می دهد که مردم نوسنگی از منطقه غربی به زودی وارد شدند، اما این موضوع برای تحقیقات آتی همچنان ادامه دارد.
به نظر می رسد علاوه بر کشاورزی، مهاجران نوسنگی به بریتانیا سنت احداث بناهای تاریخی را با استفاده از سنگ های بزرگ به نام مگالیت معرفی کرده اند. استون هنج در ویلتشایر بخشی از این سنت بود.
اگر چه در بریتانیا گروه های "شکارچیان " به سر می بردند، کشاورزان در حدود 4000 پیش از میلاد به آنجا رسیدند، DNA نشان می دهد که این دو گروه در همه جا با هم مخلوط نشده اند.
شکارچیان بریتانیایی تقریبا به طور کامل توسط کشاورزان نوسنگی جایگزین شدند، به جز یک گروه در غرب اسکاتلند، جایی که ساکنان نوسنگی سرزمین محلی خود را به ارتفاعات می بردند. 

دکتر Tom Booth، متخصص در DNA باستان از موزه تاریخ طبیعی در لندن، می گوید: "ما هیچ شواهدی قابل تشخیص را برای ساکنین شکارچی غربی بریتانیا در کشاورزان نئولیتیک پس از رسیدن به آنها پیدا نمی کنیم."

"این به این معنا نیست که آنها مخلوط نمی شوند، بلکه به این معنی است که شاید اندازه جمعیتشان خیلی کوچک بوده باشد تا نتوانند هر گونه میراث ژنتیکی را حفظ کنند."

پروفسور مارک توماس، از UCL، همکارانش گفت، او همچنین به "توضیح بازی ها" علاقه مند است.

پروفسور توماس گفت که کشاورزان نوسنگی احتمالا مجبور بودند شیوه های خود را با شرایط مختلف آب و هوایی تطبیق دهند تا در سراسر اروپا حرکت کنند. اما با گذشت زمان به انگلیس رسیدند، آنها در آن لحظه "باتجربه " بودند و به خوبی برای کشت محصولات کشاورزی در آب و هوای شمال غرب اروپا آماده بودند.

این مطالعه همچنین DNA از این شکارچیان بریتانیایی را بررسی کرده است. یکی از اسکلت ها از آن مردی چدری است که متعلق به 7100 سال پیش است.

این مرد موضوع بازسازی سال گذشته موزه تاریخ طبیعی بود. DNA نشان می دهد که، مانند بسیاری دیگر از شکارچیان اروپایی آن زمان، پوست تیره ای با چشم های آبی داشت.

تجزیه و تحلیل ژنتیکی نشان می دهد که کشاورزان نوسنگی، در مقابل، با چشمان قهوه ای و موهای سیاه و یا پوست قهوه ای تیره تر بودند.

در انتهای نوسنگی، در حدود 2450 BC، نسل اول کشاورزان خود تقریبا به طور کامل جایگزین شدند، هنگامی که یک جمعیت جدید - به نام مردم بل بیکر - مهاجرت از سرزمین اصلی اروپا. بنابراین بریتانیا در طی چند هزار سال دو تغییر ژنتیکی شدید را دید.
 
پروفسور توماس گفت که این رویداد بعد از آنکه جمعیت نئولوتیک در برخی از جاهای انگلستان و در سراسر اروپا رو به کاهش نهاد اتفاق افتاده است. او نتیجه گیری می کند که این تغییرات در نهایت به عوامل اقتصادی منجر شد که در آن ارجحیت  شیوه زندگی برای بهره برداری از شرایط لازم بود.
دکتر بوث توضیح داد: "بسیار دشوار است که ببینیم که  دو تغییر ژنتیکی می توانند چیزهایی شبیه به یکدیگر داشته باشند - آنها دو نوع متفاوت از تغییر هستند. گمانه زنی است که آنها تا حدودی فروپاشیده میشوند، اما دلایل برای  فروپاشی  آنها متفاوت است، بنابراین فقط می توان گفت این اتفاق افتاده است . "
 
 
گزارش از وحیدی آذر
 
 

نظرات کاربران


@