آمریکا

استفاده از برف برای تولید برق

تاریخ انتشار : ۱۰:۲۵ ۲۸-۰۱-۱۳۹۸

این دستگاه از الکتریسیته استاتیک برای تولید برق در زمان تبادل الکترون ها استفاده می کند. پیش از این از وسایلی مشابه به منظور ساخت ژنراتورهایی استفاده شده بود که می توانستند از حرکت بدن، نمایشگر لمسی و حتی قدم زدن در کف اتاق برق تولید کنند. اما تا به حال این روش در مورد برف استفاده نشده بود.

تبریز امروز:

Loch Ness in winter

 Nano Energ  می نویسد، استفاده از صفحات خورشیدی برای تبدیل نور خورشید به برق روز به روز بیشتر و بیشتر می شود. اما در مناطقی که در نیمی از سال پوشیده از برف و یخ است، استفاده از صفحات خورشیدی چندان توجیهی ندارد. برای حل این مشکل گروهی از محققان امریکایی، وسیله ای برای استخراج برق از برف تولید کرده اند.

پژوهشگران و دانشجویان دانشگاه UCLA توانسته اند ابزاری برای تولید الکتریسیته از بارش برف بسازند که با داشتن قیمت کم ، ضخامت نازک و اندازه کوچک بتواند میزان بارش برف و جهت آن همراه با شدت و مسیر باد را شناسایی کند . این ابزار نیازمند باتری نبوده و انرژی خود را تامین می کند .

این دستگاه که triboelectric nanogenerator یا   Snow TENG نام دارد، از الکتریسیته استاتیک برای تولید برق در زمان تبادل الکترون ها استفاده می کند. پیش از این از وسایلی مشابه به منظور ساخت ژنراتورهایی استفاده شده بود که می توانستند از حرکت بدن، نمایشگر لمسی و حتی قدم زدن در کف اتاق برق تولید کنند. اما تا به حال این روش در مورد برف استفاده نشده بود.
Snow TENG که با چاپگر سه بعدی قابل تهیه است از یک لایه سیلیکون متصل به یک الکترود تهیه شده و می توان با اتصال آن به صفحات خورشیدی، حتی در صورت پوشیده شدن صفحات یادشده از برف به تولید برق ادامه داد. 
 
مدل فعلی این دستگاه تنها قادر به تولید میزان اندکی برق از برف و باران است که از 0.2 میلی وات در هر متر مربع بیشتر نیست.

نظرات کاربران


@