دیابت حمله از طریق شیوه زندگی

دیابت در حال گسترش در شمال افریقا و خاورمیانه

تاریخ انتشار : ۱۰:۵۹ ۲۶-۰۱-۱۳۹۸

حدود 39 میلیون نفر مبتلا به دیابت در منطقه زندگی می کنند. با این حال، این رقم تا سال 2045 به 82 میلیون افزایش خواهد یافت یعنی افزایش 110 درصدی ! مگر اینکه دولت ها برای ایجاد نرخ مناسب با استفاده از تکنولوژی های نوین، بهبود برنامه های پیشگیری و اجرای اقدامات جدید برای کنترل بیماری ها با شیوه زندگی اقدام کنند. گفته می شود "به غیر از مبنای ژنتیکی دیابت، تغییر سبک زندگی - اغلب نتیجه افزایش درآمد قابل مصرف و شهرنشینی - به عنوان یکی از عوامل اصلی کمک به رشد دیابت محسوب می شود." مراقبت های بهداشتی، آموزش و پرورش و سبک زندگی در کنترل دیابت موثرند. "کاهش فعالیت و عادت های ناسالم غذایی باعث ایجاد انواع بیماری های شیوه زندگی می شوند، و متخصصین و محققان بهداشت در حال حاضر دیابت را به عنوان بالقوه بزرگترین بیماری همه گیر در تاریخ بشر می دانند."

تبریز امروز:

دیابت  diabet

یک گزارش جدید از بحران منطقه عرب و شمال افریقا در مورد دیابت هشدار می دهد، اما عربستان سعودی قصد دارد با آن مقابله کند
پادشاهی سعودی در میان 10 کشور دنیا با بالاترین شیوع این بیماری قرار دارد
عربستان سعودی، با تلاش برای کاهش میزان شيوع اين بيماری در دهه آينده با نرخ 10 درصدی در ديابت، قصد دارد هشدار بدهد که هزينه های اقتصادی و اجتماعی بيماری
در منطقه بسیار است.

 کشورهای مختلف خاورمیانه یک نقشه راه برای جلوگیری از بحران را بررسی می کنند که نشان از نقص در سیستم های مراقبت های بهداشتی است ، عربستان سعودی به عنوان یک نمونه برجسته - منطقه در حال تجربه آنچه که "به طور بالقوه بزرگترین بیماری همه گیر در تاریخ بشر" است با دیابت مواجه شده است .

طبق گزارش "دیابت - تاثیر بر منطقه شمال افریقا و خاورمیانه "، حدود 39 میلیون نفر مبتلا به دیابت در منطقه زندگی می کنند. با این حال، این رقم تا سال 2045 به 82 میلیون افزایش خواهد یافت یعنی افزایش 110 درصدی ! مگر اینکه دولت ها برای ایجاد نرخ مناسب با استفاده از تکنولوژی های نوین، بهبود برنامه های پیشگیری و اجرای اقدامات جدید برای کنترل بیماری ها با  شیوه زندگی اقدام کنند.

گفته می شود "به غیر از مبنای ژنتیکی دیابت، تغییر سبک زندگی - اغلب نتیجه افزایش درآمد قابل مصرف و شهرنشینی - به عنوان یکی از عوامل اصلی کمک به رشد دیابت محسوب می شود." مراقبت های بهداشتی، آموزش و پرورش و سبک زندگی در کنترل دیابت موثرند.

"کاهش فعالیت و عادت های ناسالم غذایی باعث ایجاد انواع بیماری های شیوه زندگی می شوند، و متخصصین و محققان بهداشت در حال حاضر دیابت را به عنوان بالقوه بزرگترین بیماری همه گیر در تاریخ بشر می دانند."

به گفته سازمان بهداشت جهانی، 425 میلیون نفر از بزرگسالان در جهان از دیابت رنج می برند. یکی از سه بزرگسال بالای 18 سال بیش از حد وزن دارد و یکی از 10 مرد چاق است و باعث مرگ 1.6 میلیون نفر می شود که هر سال به طور مستقیم به دیابت مربوط می شود.

عوارض ناشی از بیماری عبارتند از کوری، نارسایی کلیه، حملات قلبی، سکته مغزی و قطع عضو .

بر اساس داده های فدراسیون بین المللی دیابت (IDF)، انتظار می رود تعداد بیماران دیابتی در سراسر جهان از 425 میلیون نفر در سال 2017 به 629 میلیون نفر در سال 2045 افزایش یابد؛ افزایش 48 درصدی. با این حال، انتظار می رود که بزرگترین افزایش در  منطقه خاورمیانه باشد، که بر مرگ و میر، از دست دادن بهره وری و افزایش هزینه های مراقبت های بهداشتی تاثیر می گذارد.

براساس گزارش 17.9 درصد از جمعیت بزرگسال عربستان در معرض دیابت قرار دارند و احتمال بیشتری وجود دارد که بیشتر تشخیص داده شوند یا قبل از دیابتی باشد، که بسیاری از آنها در لبه بیماری مزمن قرار دارند. بیش از یک سوم (35.4 در صد) از جمعیت بزرگسال پادشاهی سعودی چاق هستند.

در سال 2017، هزینه های مراقبت های بهداشتی برای دیابت در 21.3 میلیارد دلار و انتظار می رود که تا سال 2045 به میزان 67 درصد و تا  35.5 میلیارد دلار افزایش یابد.
بر اساس گزارش، عربستان سعودی بزرگترین بخش بودجه مراقبت های بهداشتی خود را (24 درصد) را در معرض دیابت قرار می دهد، که همچنین نشان می دهد که شیوع دیابت و چاقی در منطقه MENA یکی از بالاترین در جهان است.

هشت کشور خاورمیانه - عربستان سعودی، امارات متحده عربی، عمان، اردن، کویت، بحرین، مصر و لبنان - بالاترین نسبت چاقی را در میان بزرگسالان در جهان دارند، که 27 تا 40 درصد از کل جمعیت به طور عمده اضافه وزن دارند.

گزارش Colliers گزارش می دهد که بسیاری از دولت های منطقه، از جمله عربستان سعودی و امارات متحده عربی، اقداماتی را برای کنترل بیماری های شیوه زندگی که منجر به دیابت و چاقی می شوند، انجام دادهاند.

 

یک نظرسنجی اخیر توسط انجمن علمی دیابت عربستان گفت که "بیش از 52 درصد از بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 از علل قلب و عروق می میرند" و پادشاهی در میان 10 کشور ردیف اول جهان با بالاترین شیوع دیابت قرار دارد.

بسیاری از دولت های منطقه، از جمله عربستان سعودی و امارات متحده عربی، اقداماتی را برای کنترل بیماری های شیوه زندگی که منجر به دیابت و چاقی می شوند، گرفته اند. "به عنوان مثال، برنامه کیفیت زندگی دولت عربستان سعودی در سال 2020 یکی از برنامه های اجرای چشم انداز عربستان سعودی 2030 است که هدف آن بهبود کیفیت زندگی در پادشاهی از طریق بهبود شیوه زندگی با افزایش مشارکت افراد در سرگرمی، ورزش و فعالیت های فرهنگی است."

عربستان سعودی، به عنوان بخشی از برنامه کیفیت زندگی خود، قصد دارد مشارکت دانشجویان در ورزش را با 25 درصد افزایش دهد و تعداد فدراسیون ها را افزایش دهد.

 

منبع خبر: عرب نیوز


نظرات کاربران


@