سودان و اسارت عمر البشیر

الا صلاح سمبل انقلاب و سودان

تاریخ انتشار : ۱۷:۲۲ ۲۲-۰۱-۱۳۹۸

سودان پایان حکمرانی 30 ساله عمر البشیر را جشن می گیرد؛ بیانیه ارتش سودان اشاره به فساد ، دروغ و وعده های بیهوده و پوچ دارد؛ عمر البشیر اکنون در اسارت نیروهای نظامی این کشور قرار دارد ؛ ارتش وضعیت فوق العاده سه ماهه را در سودان اعلام کرده است.

تبریز امروز:

This photo, taken by Lana Haroun, shows Salah chanting during a protest Monday in Sudan's capital.

الا صلاح جوان 22 ساله سودانی که بر روی یک خودرو آواز  انقلاب می خواند، به تبعیض نژادی و قبیله گرایی در سودان حمله می کند ؛ لباس سفیدش و عکس لانا هارون او را به سمبل مبارزه تیدیل می کند.

سودان پایان حکمرانی 30 ساله عمر البشیر را جشن می گیرد؛  او در سال 1989 قدرت را با کودتای نظامی بدست اورده بود. بیانیه ارتش سودان اشاره به فساد ، دروغ و وعده های بیهوده و پوچ  دارد؛ عمر البشیر اکنون در اسارت نیروهای نظامی این کشور قرار دارد ؛ ارتش وضعیت فوق العاده سه ماهه را در سودان اعلام کرده است.

در دوران زمامداری عمر البشیر سودان جنوبی بعد از کشته شدن جان گارانگ  شورشی جنوبی از این کشور جدا و کسب استقلال نمود. وی از سوی دادگاه بین المللی جنایات جنگی برای محاکمه فراخوانده شده بود که شاید نظامیان برای کسب مشروعیت خود ، وی را تحویل دادگاه نمایند.  اکنون ده ها هزار سودانی در خیابان های خارطوم به جشن و پایکوبی مشغولند.

***

الا صلاح می گوید من می خواستم عمر البشیر را وادار به عقب نشینی بکنم،  می خواستم بر روی ماشین با مردم صحبت کنم .... علیه نژادپرستی و قبیله گرایی در تمام اشکال آن، که بر همه افراد در همه عرصه های زندگی تأثیر می گذارد." اللا صلاح که روزنامه نگار است در یک گفتگوی تلفنی گفت . "من می خواستم از جوانان صحبت کنم ... من می خواستم بیرون بیایم و بگویم که سودان برای همه است". 
چند روز پس از آن، پیام او برای نشان دادن اعتراضات سودان - و نقش برجسته ای که زنان سودان در آن بازی می کنند - به لطف عکس صلاح که در یک لباس سفید و گوشواره های طلایی دیده می شود سر و صدای بسیار بلند کرد . این در حالی بود که او روز دوشنبه در سقف وسیله نقلیه در میان صدها معترض در خارج از محوطه ریاست جمهوری و مقر ارتش در خارطوم ایستاده بود و با صدای بلند گفت: "انقلاب!"
صلاح گفت: "هر بار که مردم با" تارا "(انقلاب) پاسخ می دادند، من بیشتر هیجان زده می شوم. "ما نیاز به حمایت بین المللی داریم تا مردم از آنچه که اتفاق می افتد آگاه شوند و به خواسته های ما برسند."
در آن لحظه، صلاح به نمایندگی از تمام زنان و دختران سودان بود و الهام بخش هر زن و دختر در خانه ها"، لانا هارون، که صحنه را به تصویر کشید، می گوید. "او داستان زنان سودان را گفت ... او عالی بود."
لانا هارون می گوید که صلاح توسط واکنش گسترده به عکس ها و فیلم ها شگفت زده شد.
او گفت: "من این طور انتظار نداشتم." "من خوشحالم که (ویدیو) مردم را به اعتراضات بیشتر جلب می کند."
لباس سفید او نیروی زنان را نشان می دهد
صلاح گفت: "لباس سفيد نماد قدرت، خلوص و شجاعت است." "زنان در این تظاهرات نقش مهمی دارند."
یک نفر می گوید: گوشواره هلالی طلای صلاح، جواهرات عروسی سنتی است و  لباس او "نیز خواستار بازگشت به لباس مادران و مادربزرگ های ما در دهه 1960، 1970 و 1980 است".
"در سودان در همه جا به معترضان زن به عنوان" کندکا "اشاره می کنند که آن عنوان ملکه های نوبیان سودان باستانی است که هدیه آنها به فرزندانشان میراث زنان قدرتمند است که برای کشور و حقوق خود سخت تلاش می کنند. .
 


نظرات کاربران


@