رهبر تبعیدی تبت

دالایی لاما در بیمارستان

تاریخ انتشار : ۱۱:۱۱ ۲۱-۰۱-۱۳۹۸

ماه گذشته دالای لاما گفت که این امکان وجود دارد که هنگامی که او می میرد، تجسم آن در هند یافت شود و هشدار داد که هر جانشین دیگری که توسط چین نام برده می شود قابل احترام و قبول نخواهد بود.بسیاری از تبتی ها - که به سنت دالای لاما معتقد هستند ، براین باورند که روح یک راهب، والد بودای است در بدن یک کودک که در زمان مرگش دوباره تجدید حیات می کند - هر نقش و اقدام دولت چین را به عنوان شیوه ای برای نفوذ در جامعه متهم می کند.

تبریز امروز:

دالایی لاما رهبر معنوی بودائیان جهان به علت عفونت سینه د بستری شد.

رهبر روحانی تبت، دالایی لاما با یک عفونت در قفسه سینه در بیمارستانی در دهلی نو پایتخت هندوستان بستری شده و انتظار می رود طی چند روز تحت نظارت قرار گیرد.

شرایط دالای لاما در وضعیت پایدار قرار دارد و تا سه روز در بیمارستان باقی می ماند
بسیاری از تبتی هایی که در هند زندگی می کنند نگران هستند که مبارزه خود را برای یک سرزمین مستقل با تقدس خود به پایان برسانند
سخنگوی وزارت خارجه چین گفت که آنها از وضعیت او مطلع نیستند
طبق گفته Tenzin Taklha، وزیر امور خارجه در روز سه شنبه ، دالای لاما او با "ناراحتی" روبه رو شده و برای بررسی به مقصد دهلی نو رفت.

دکتر تاخلا گفت: "پزشکان مشکل او را عفونت قفسه سینه تشخیص داده اند و او برای آن درمان می شود."

"وضعیت او اکنون پایدار است. و برای دو روز روز در اینجا درمان خواهد شد."

یک مقام رسمی بیمارستان، با اشاره به محرمانه بودن وضعیت بیمار، اظهار نظر در مورد شرایط پزشکی را رد کرد، اما دفتر مطبوعات دالایی لاما،می گوید که او در شرایط "خوب کار می کند".

دالای لاما که در اوایل سال 1959 پس از قیام شکست خورده علیه حکومت چینی به هند گریخت، در تبعید در شهر تپه شمالی درهامشالا زندگی می کند.

شصت سال پیش، دالایی لاما در پوشش تاریکی فرار کرد و به عنوان یک سرباز مخفی شد. در انجام این کار، مفهوم بودیسم را برای همیشه تغییر داد.

اخبار مربوط به بستری شدن او موجب برانگیختن حمایت از او رسانه های اجتماعی شد، زیرا بسیاری از پیروانش آرزوی بهبودی سریع وی را داشتند.

بسیاری از 100 هزار تبتی که در هند زندگی می کنند نگران هستند که مبارزه آنها برای یک میهن واقعی مستقل با مرگ دالایی لاما پایان یابد.

ماه گذشته دالای لاما گفت که این امکان وجود دارد که هنگامی که او می میرد، تجسم آن در هند یافت شود و هشدار داد که هر جانشین دیگری که توسط چین نام برده می شود قابل احترام و قبول نخواهد بود.

چین، که در سال 1950 تحت کنترل تبت بود، اعلام داشته است که دالای لاما برنده جایزه نوبل صلح یک جدایی طلبی خطرناک است و گفته است رهبران چین حق دارند که جانشین دالایی لاما را به عنوان میراثی که از امپراتور چین به ارث برده اند، مشخصکنند.

اما بسیاری از تبتی ها - که به سنت دالای لاما معتقد هستند ، براین باورند که روح یک راهب، والد بودای است در بدن یک کودک که در زمان مرگش دوباره تجدید حیات می کند - هر نقش و اقدام دولت چین را به عنوان شیوه ای برای نفوذ در جامعه متهم می کند.

لو کنگ، سخنگوی وزارت خارجه پکن، در یک نشست خبری روزمره گفت که او از وضعیت جسمی دالایی لاما آگاه نبود.

وی گفت: "جانشین دالایی لاما باید از قوانین، مقررات و آداب و رسوم مذهبی چین پیروی کند."

 


نظرات کاربران


@