اکتشاف معدنچیان معدن الماس سیرالئون

الماس 706 قیراطی

تاریخ انتشار : ۲۲:۵۲ ۰۶-۰۱-۱۳۹۶

انتظاری نمی رود که از پول این الماس بهره ای به کارگران معدن که مانند برده و بدون حفاظ و با وسایل ابتدایی کار می کنند ؛ چیزی برسد

تبریز امروز - افریقا  :معدن چیان افریقا تحت شرایط کاری بسیار دشوار فعالیت میکنند و هر از چند گاهی ریزش معدن موجب کشته شدن یا جراحات  آنان می گردد.

اما اخیرا  معدن چیان در منططقه کونو  به کشف بزرگی نایل شده اند ؛ یک الماس 706 قیراطی از معدن بدست آمده که رئیس جمهور با دادن اندک پاداشی به صاحب امتیاز معدن آن را در اختیار گرفته است .

 

 

معدن الماس کونو در سیرالئون

این فطعه الماس دارای رنگ های پرتقالی و نارنجی مانند قطرات روغن خرما بوده که در نوع خود در کشور سیرالئون  بی نظیر می باشد ، ارزش این الماس در حدود 50 میلیون دلار  تخمین زده می شود و صاحب امتیاز معدن خود تصمیم  به تحویل آن به دولت گرفت.

الماس 706 قیراطی در دستان  ارنست بای کوروما رئیس جمهور  سیرالئون 

 در سیرالئون معدنچیان مجاز به فروش الماس های کوچک و نسبتا بزرگ خود در بازار هستند ، اما برای الماس های بزرگ باید آن را تحویل دولت نماید تا بعد از کسر مالیات ، بهای آن پرداخت گردد.

 سیرالئون سال هاست که اسیر سوداگران الماس بوده است،که جنگ داخلی پایان یافته آن در سال 2002 منجر به کشته شدن 50 هزار نفر  و بی خانمانی و بردگی هزاران نفر دیگر شد ، این جنگ در واقع .برای الماس و معادن آن بوده است .

در سال 1972 وقتی قطعه الماس بزرگی به وزن 968 قیراط از معدن پیدا شد ؛ آن از طریق سیستم دولتی در نیویورک در یک جواهر فروشی به فروش رسید ؛ اما دو و نیم میلیون دلار بهای پرداختی آن  مفقود گردید و مشخص نشد که پول به کجا رفت

. اکنون نیز انتظاری نمی رود که از پول این الماس بهره ای به کارگران معدن که مانند برده و بدون حفاظ و با وسایل ابتدایی کار می کنند ؛ چیزی برسد!

 

م. فرهنگ فر

 


نظرات کاربران


@