انیمیشنی در همراهی با موسیقی

گاری باردین و آداجیو آلبینونی

تاریخ انتشار : ۱۴:۵۱ ۱۱-۰۹-۱۳۹۷

گری باردین یا گاری یاکولویچ باردنشتاین متولد 11 سپتامیر 1941 در اتحاد جماهیر شوروی است، او برای فیلمنامه نویسی، انیمانوری و بازیگری و هنرپیشگی فیلم و صدا شناخته شده است. او در سال 1988 برای فیلم Palme d'Or و در سال 2011 برای کارتون Fioritures و Order of Honor مورد تقدیر قرار گرفت.

تبریز امروز:

Image result for Garri Bardin

Image result for Garri Bardin

 گری باردین انیماتور شوروی برای ساخت این انیمیشن 9 ماه ماه وقت سپری کرد ، او با کاغذهای تا شده که نیمه آدم و نیمه پرنده را تداعی می کردند با دست کاراکترهای انیمیشن خود را حرکت می داد و با آزمون و خطا کار را ادامه می داد. او اعتقاد داشت که این کار را باید با کاغذ به اتمام رساند و در نتیجه آداجیو آلبینونی را به یک اثری فلسفی تبدیل نمود!

 

گری باردین یا گاری یاکولویچ باردنشتاین متولد 11 سپتامیر 1941 در اتحاد جماهیر شوروی است، او برای فیلمنامه نویسی، انیمانوری و بازیگری و هنرپیشگی فیلم و صدا شناخته شده است. او در سال 1988 برای فیلم  Palme d'Or  و در سال 2011 برای کارتون Fioritures و Order of Honor مورد تقدیر قرار گرفت.

گری باردین در چکالوف (با اسم امروزی اورنبورگ روسیه) در حالی که مادرش روزالیا آبرامونا باردنشتاین از کیف با شروع جنگ بزرگ میهنی خارج شده بودند بدنیا آمد این خانواده یهودی بودند. پدر او، یاکوب لووویچ باردنشتیان، افسر نیروی دریایی بود که در سال 1941 به ناوگان نبروی دریایی پیوست و در نبرد استالینگراد شرکت داشت. پس از اینکه خانواده به ، لتونی منتقل شد، پدرش در ناوگان بالتیک خدمت کرد. 

 

 

Image result for Garri Bardin

گری سه سال در ارتش شوروی به سر برد و در سال 1968 او دانشکده بازیگری را در مدرسه هنری مسکو به پایان رسانید و به گروه هنری نیکلای گوگول مسکو پیوست. کارگردان از او خواسته بود نام خود را چون در پوستر جای نمی گرفت ،کوتاه کند، که او نام باردین را برای خودش انتخاب  کرد. پس از خروج از تئاتر بعضی وقت ها به نوشتن داستان ، نمایشنامه و فیلم های تلویزیونی پرداخت . از سال 1967 تا کنون کارتون های بسیاری را تولید کرده است. 

در همان زمان او یک فیلمنامه به سایوزمولفیلم فرستاد و پیشنهاد کرد که کارتون را به تنهایی علیرغم نداشتن آموزش کارگردانی کند . از آن زمان به عنوان یک کارگردان انیمیشن کار کرد. در میان اولین کارهای کوتاهش در 8 سری Happy Merry-Go-Round  بود. در سال 1979 او کارگردانی کشتی پرنده ، یک کارتون براساس داستان قدیمی روسی با عنوان احمق ترین مرد جهان و کشتی پرنده را عهده دار شد. فیلم و آهنگ های یوری انتین در این انیمیشن محبوبیت خاص به دست آورد. باردین بعد از آن چندین فیلم دیگر به همراه انتین کار کرد.

در سال 1983 او اولین کاراکتر stop motion  برای بزرگسالان را ها عنوان " مناقشه"ساخت -  نزاع یا مناقشه، تمثیلی از جنگ سرد بود. بعد از این انیمیشن چند فیلم انیمیشن خمیری ، از جمله یک مسابقه بوکس را ساخت که باردین جایزه داو طلایی را در 1986 لایپزیگ دریافت کرد. در سال 1987 از او دو فیلم منتشر شد: ازدواج که از طناب و جواهرات که از سیم های آلومینیوم ساخته شده بود که برای او جایزه 1988 فیلم کوتاه نخل طلایی در جشنواره فیلم کن را به ارمغان آورد.

Image result for Garri Bardin

در سال 1990 او با کارگردانی کارتونی در سویوزمولتی فیلم - گرگ خاکستری و شنل قرمزی را در یک فیلم موزیکال با کاراکترهایی از گل اتحاد جماهیر شوروی را مورد تمسخر قرار داد. این فیلم جایزه بین المللی انیمیشن Anecy در سال 1991 و جایزه نیکا در سال 1992 را برای بهترین فیلم متحرک دریافت کرد. پس از آن باردین استودیو استیر را برای خود  تاسیس کرد و در این استودیوی انیمیشن هایی با کاراکترهای گلی و stop motion را ادامه داد.او همچنین آگهی های بازرگانی تلویزیونی و پس از شش سال در نهایت " مزرعه حیوانات" جورج اورول را منتشر کرد. جوجه اردک زشت (2010) با برداشتی آزاد از داستان هانس کریستین اندرسن و موسیقی گیرا از او در همان زمان تعدادی جایزه از جمله جایزه نیکا را به دست آورد.  باردین سه بار ازدواج کرد. پسر او از ازدواج سوم پاول باردین (متولد 1975) کارگردان روسی است. 

***

آداجیو در جی  مینور Adagio in G minor یکی از قطعه‌های معروف  دوران نئو باروک است که توسط توماسو آلبینونی برای سازهای زهی، ویولن سولو و ارگ نوشته شده‌است. این اثر اولین بار توسط رمو جیازوتو در سال ۱۹۵۸ منتشر شد. این قطعه بارها توسط ارکستر سمفونیک تبریز و ارکستر سمفونیک ارومیه به رهبری بهروز وحیدی آذر اجرا گردید.

 

توفیق وحیدی آذر


نظرات کاربران


@