سفری در ارومیه

شهرچایی + ویدئو

تاریخ انتشار : ۱۴:۳۹ ۰۷-۰۹-۱۳۹۷

وقتی که در ارومیه به کناره های شهرچایی می رسی که معنی رودخانه ی شهر را می دهد، تصور دیدن آن همه زیبایی برایت بهت آور خواهد بود. رودخانه یا همان چای با آب بیکران و زیبایی اش در جریان حیات شهر ، جلوه ای پر ارزش و گران به آن می بخشد . و چای در جریان است تا در حاشیه هایش و در طول آن زندگی و حیات ببخشد .

تبریز امروز:

شهرچایی با بیان محاوره ای ترکی نام رودی با امتداد شمال شرقی- جنوب غربی است که پس از گذر از وسط شهر ارومیه که هم‌اکنون بصورت دوطرفه فضای سبز می‌باشد و سیراب نمودن کشتزارها و باغات شهرستان در نهایت مسیر خود در دریاچه ارومیه جاری می‌شود. 

 خزان پاییز ارومیه

 

 این رود از کوه کان کبوتر به ارتفاع ۳۲۷۱ متر از کوه‌های استان آذربایجان غربی سرچشمه می‌گیرد و رشته‌ای از جریان آب آن از کوه‌های مرزی ترکیه نیز به آن افزوده می شود ، پس از یافتن مسیر خود در دره‌ای  در بلندی‌های یادشده وارد بَرده سور شده و از آن گذشته، پس از دریافت رگه‌هایی چند در طول مسیر و آبیاری زمین‌های مسیرشبه روستای بند نزدیکی شهر ارومیه می‌رسد. در اینجا بخشی از آن برای تأمین آب آشامیدنی ارومیه منشعب شده مابقی پس از آبیاری باغ‌ها و زمین‌های کشاورزی از نزدیک شهر ارومیه می‌گذرد و به همین مناسب شهرچای نامیده شده است و شهر چایی در جنوب محلی به نام دماغه حصار وارد دریاچه ارومیه می‌گردد.

شهر چایی

 شهر چایی ارومیه

مساحت حوضه آبریز رودخانه شهرچای در محل بند 706 کیلومتر مربع و میانگین سالیانه آب این رودخانه در محل بند پس از انشعاب آب آشامیدنی به ۱۶۸ میلیون متر مکعب می‌رسد. حدود ۹۱۱ روستا و آبادی از آب شهرچایی یا همان برده‌رود در طول مسیر خود در  استفاده می‌کنند. این مسیر از بند تا شهر از زیباترین مناطق یک سفر به ارومیه می توانند باشند.

ارومیه - شهرچایی

ارومیه شهر چایی

ارومیه شهرچایی

شهرچایی ارومیه

  

شهر چایی - ارومیه

وقتی که در ارومیه به کناره های شهرچایی که معنی رودخانه ی شهر را می دهد ، می رسی تصور دیدن آن همه زیبایی برایت بهت آور خواهد بود. رودخانه یا همان چای با آب بیکران و زیبایی اش در جریان حیات شهر ، جلوه ای پر ارزش و گران به آن می بخشد . و چای در جریان است تا  در حاشیه هایش و در طول آن زندگی و حیات ببخشد .

 

 

گزارش از توفیق وحیدی آذر

 


نظرات کاربران


@