گفتگو با هنرمند فریده تطهیری مقدم

خاک بوم

تاریخ انتشار : ۱۳:۱۳ ۰۱-۱۲-۱۳۹۵

زمینه ی خاک را به عنوان بوم نقاشی انتخاب کردم .خاک رس قرمز، بوم نقاشی ام شد و لعاب ها و رنگینه های سرامیکی ابزارکارم!

تبریز امروز فرهنگ و هنر: از خاک هستیم و به خاک بر می گردیم  و شاید گل بازی کودکی درون هم بخشی از این ماجرا باشد ، هنر سفال را هنر گل نمی نامم ، اما آفرینشی با گل است .

 

AlawiHouse

 Farideh Tathiri Moghadam

در  موزه زنده سفال تبریز  همان خانه علوی ایستگاه گرو خیابان دوه چی ، خاک را با دست و احساس به کیمیا مبدل می سازند و این کار با هدایت فریده تطهیری مقدم استاد فن انجام می شود. فریده تطهیری مقدم متولد1334 تهران ، فارغ التحصیل دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران در 1357 است. از محضر اساتید علی مطیع، بیوک احمری و  هانیبال الخاص بهره مند گردیده است .

هنر را ایجاد دقت در مخاطب می داند.

 

tathiri

می گوید: از سال1368زمینه ی خاک را به عنوان بوم نقاشی انتخاب کردم .خاک رس قرمز، بوم نقاشی ام شد و لعاب ها و رنگینه های سرامیکی ابزارکارم!

TathiriiMoghadam

 

Tathiri

از سال1373همکاریش  با کارگاه برادران قابچی درتبریز با پشتیبانی سازمان میراث فرهنگی آغاز می شود!

TathiriMoghadam

 

 

 خانم تطهیری  ادامه می دهد:  ظروف تولیدی کارگاه، بوم نقاشی ام شد.این ظروف به دلیل سفیدی بدنه وقابلیت های کنده کاری ،برجسته کاری، مشبک سازی و بافت پذیری ، بیان هنری متنوعی را امکان پذیرمی نمود. این ظروف علاوه برجایگاه بوم

TathiriMoghadam

 

Alawi House

نقاشی امکان حضورنقاشی در زندگی جاری را نیز به آثارم اهداکرد.

Farideh

 

tathiri

 باور دارد که :" نقوش آثارم متاثراز هنرایران ،کشوری پهناور با فرهنگی کهن است .آثاری که دربستراین فرهنگ غنی خلق شده ازکتاب های مصورتا تزئینات بناهای تاریخی به جا مانده وسفالینه هاوفلزات وپارچه ها وزیراندازها و....  گنجینه ای است

TathiriMoghadam

 

tathiri

سرشار، که هر هنرمندی می تواند شایسته حرمتی که برای خالقان این گنجینه قایل است نیازی برگیرد. من از آموختن فرهنگ کهن سرزمینم احساس کهنه گی نمی کنم ،از غنای آن بهره می گیرم وتلاش می کنم در بیکرانگی آن گم نشوم ."

tathiri

 

miror

برگزاری اولین نمایشگاهش در شهرتبریز در سال1375موجب معرفی جذابیت های نقاشی روی سفال بومی تبریز گردید و به دنبال آن هنرجویان بسیار در این ماجرا  وارد شدند.

tathiri

 

tathiri

امیدوار دارد  در آموزش به شاگردان توانسته باشد دیدن ،تحلیل کردن  ودرک کردن هنرغنی سرزمین کهن ایران ولذت آفرینش رابه آن ها ارائه نماید.

tathiri

 

tathiri

حاصل این دوره های آموزشی هنرمندانی هستندکه علاوه برنقش آفرینی برسفال ساده بومی تبریز، تدریس نقاشی روی سفال به هنرجویان جدید را نیز به عهده گرفته اند.      

tathiri                                          

Alawi House

 فریده تطهیری  مقدم دربیش از50 جشنواره و دوسالانه و نمایشگاه گروهی از سال1368 تا امروز شرکت داشته است و در ضمن تدریس و شرکت در نمایشگاه های مختلف در همراهی با یونسکو در نمایشگاه های متعدد برون مرزی از جمله داکار ،

tathiri

tathiri

سنگال-رم،  ایتالیا - پاریس،فرانسه –دوحه، قطر - مسکو،روسیه و صوفیه ، بلغارستان و... شرکت کند.

 

کاوه وحیدی آذر

مطالب مرتبط:

خانه علوی موزه زنده سفال تبریز

http://www.tabriz-emrooz.ir/index.php?Com=Articles&Id=173

                                                                                                     


نظرات کاربران


@