افغانستان

درخواست افغانستان از ایالات متحده جهت تجارت با ایران

تاریخ انتشار : ۰۹:۲۳ ۱۷-۰۵-۱۳۹۷

بر اساس آمارها، افغانستان چهارمین کشور بزرگ برای صادرات ایران است. بر اساس تازه ترین گزارش‌ها ارزش تجارت ایران با افغانستان به جز نفت در چهار ماه نخست سال مالی این کشور به بیش از یک میلیارد دلار رسیده ‌است

تبریز امروز:

خان جان الکوری معاون اتاق تجارت اظهار داشت که حکومت افغانستان امریکا را قناعت دهد که افغانستان در تحریم های  اقتصادی ایران مستثنا  قرار گیرد ؛ اکنون بازرگانی رسمی  ایران و افغانستان  به میلیارد دالر  می رسدا

 

 

افغانستان خواستار استثنا شدن از تحریم های امریکا علیه ایران شد

وزارت خارجه افغانستان از واشنگتن می خواهد که در وضع تحریم ها بر ایران، داد و ستد بازرگانی و سیاسی کابل و تهران را شامل نسازد.

افغانستان پس از اظهار نظر رئیس جمهور امریکا هم زمان با اعلام تحریم های تازه واشنگتن برتهران، که اعلام کرد: «هر کس با ایران معامله کند با آمریکا معامله نخواهد کرد!، این درخواست را مطرح کرده است

وزارت خارجه افغانستان، با نگرانی از این پیام رییس جمهور امریکا، می گوید که این تحریم ها زندگی پناهجویان افغانستانی درایران، کاروبار هند ایران و افغانستان در بندر چابهار، و نیز روند داد و ستد بازرگانی ایران و افغانستان را به چالش خواهد کشید.

مقام های این وزارت هشدار میدهند که در صورت استثنا قرار نگرفتن روابط کابل و تهران دراین تحریم ها، بسیاری از زیرساخت های افغانستان با خطر نابودی روبرو خواهند شد.

فرامرز تمنا، رییس مرکز مطالعات راهبردی وزارت خارجه می گوید: “خواست حکومت افغانستان همواره این بوده که در قضیه افغانستان یک استثنا قایل شوند، آن بخش از روابط افغانستان و ایران درعرصه تجارت که به توسعه زیرساخت ها و انکشاف اقتصادی افغانستان کمک میکند، از تحریم ها مستثنی قرار داده شود”.

بر بنیاد آمارها، افغانستان چهارمین کشور بزرگ برای صادرات ایران است. بر اساس تازه ترین گزارش‌ها ارزش تجارت ایران با افغانستان به جز نفت در چهار ماه نخست سال مالی این کشور به بیش از یک میلیارد دلار رسیده ‌است.


نظرات کاربران


@