آوایی از بومیان آمریکا

روح مقدس

تاریخ انتشار : ۲۲:۲۷ ۱۶-۰۵-۱۳۹۷

او زامان کی دامارین دا کی قان دنیزه قاییدیر اوندا کی سوموگون توپراقا دونور بلکه ده یادا سالاسان کی بو توپراق سنین دگیل سن سن کی بو توپراقین سان !

تبریز امروز:

لای او لی آله لویا!

Image result for Ly O Lay Ale Loya

 شاید ستارگان غم ترا بدوردستان برند!
شاید که گل ها قلب ترا اکنده از زیبایی کنند!
اشک هایت را برای همیشه پاک کنند
و از همه مهم تر

ممکن است که سکوت ترا قوی تر کند!

 

از یک اواز سرخ پوستان

آان گاه که خون رگ هایت به دریا باز می گردند

آن دم که ریشه ی استخوان هایت خاک می شوند

شاید ان دم بیاد آوری که این سرزمین تو نیست !

تو هستی که به این سرزمین تعلق داری!

 

بخشی از یک آواز سرخ پوستان 

Related image

اولین آلبوم آوا و نوای رقص بومیان آمریکایی در سال 1994 منتشر شد. این آلبوم به عنوان بهترین آلبوم جایزه گرمی شناخته شد. زاندل با توجه به موضوع بومیان آمریکایی عنوان " قهرمان شجاع " را به ان داد که در پروژه های دیگر  به عنوان "شجاع" شناخته شود. این موسیقی داستان ها، افسانه ها و دردهای بومیان آمریکایی را با ترکیب نمونه هایی از قبایل ناواهو، پائولو و سویی و مردم سامی یوایک با سینت سایزرهای پشت صحنه، تکمیل می کند که ترکیبی از درام های سنتی و سازهای الکترونیکی است.

Related image

اولین تک آهنگ آلبوم با عنوان آرزوهای شادمانی و موفقیت  Yeha-Noha منتشر شد. که عمدتا براساس شکل دهی روح مقدس در مرکز توجه بود.این البوم رتبه یک در تعدادی از کشورها، از جمله 6  هفته در فرانسه را به دست آمد. در ایالات متحده، "Yeha Noha" توسط کیه چی جیک چین، از رهبران و بزرگان قبیله ناواهو به آواز خوانده شد، در آریزونا به 20 اهنگ برتر در بیلبوبورد رسید. این آلبوم مسلما یکی از موفق ترین پروژه هایی است که تاکنون فروش بیش از هفت میلیون آلبوم در سراسر جهان را به دست آورده است. این به 10 رسیده و به مدت بیست و هفت هفته در فهرست آلبوم های بریتانیا قرار دارد. 

دومین آلبوم توسط روح مقدس  منتشر شد، اما تفاوت اصلی آن از اصل  تمرکز بر آواز بلوز آمریكا بود. در مطابقت با تغییر تم، نسخه آزادی آمریکا نیز نام گروه را  روح سرخ تغییر داد!

Image result for Ly O Lay Ale Loya

ویرجین رکوردز سومین آلبوم روح مقدس را در سال 2000 منتشر کرد. این آلبوم در سال 2001 به عنوان بهترین جایزه گرمی انتخاب شد. این زمان نام این پروژه به روح مقدس سرخپوستان (و حتی در برخی مناطق حتی به معنای روح سرخپوستان) تغییر کرد، زیرنویس بیشتر آواز و رقص بومیان درج شده بود.

اگرچه تمام آهنگ ها آواز خواندن یا سخنرانی را داشتند، هر آهنگ از چندین نمونه کوتاه تشکیل شده بود، بر خلاف آلبوم اول که تمایل داشتند از یک نمونه ی بلند برای هر آهنگ استفاده کنند.
نظرات کاربران


@