زندگی مردم در بحران !

شکستن سد در لائوس

تاریخ انتشار : ۲۲:۲۲ ۱۰-۰۵-۱۳۹۷

خبر خرابی سد به مردم نرسید اما ناگهان آب پشت سد به مردم رسید! ده ها نفر کشته و مفقود شدهاند و اب از لائوس وارد کامبوج شده است.

تبریز امروز:

یک زن و شوهر با سگ خود در خیابان های سمپیگ، کامبوج، در یک قایق موقت در روز یکشنبه شناور هستند 

 

مکونگ با ریتم ارام خود همه ساله بیدار می شد ؛ بسترش را پر می کرد و وارد کناره هایش می شد اما این بار  سه ماه زودتر ماجرا شروع شد!
ریتم زندگی اینجا در سیم پنگ، کامبوج، به شدت وابسته به این ناحیه خواب آلودگی قهوه ای رنگ مکونگ است که سالانه در طول فصل موسمی بوجود می آید و سپس در ماه اکتبر به آرامی بانک هایش را از بین می برد.
اما هفته گذشته، آب های آبی به اندازه سه ماه زودتر از خواب بیدار شدند. هزاران نفر از مردم در این ناحیه شمال شرقی دور افتاده آواره شدند.

سیل به دلیل شکست سد در همسایگی لائوس، حدود 50 مایلی شمال رخ داده است. این حادثه تلفات بزرگی را ایجاد کرده است ، توجه رسانه های بین المللی را جلب کرد، اما مردم وقتی متوجه شدند که سیلاب ها در پایین دست وارد شدند و به کامبوج سقوط کردند.
سیل برای زندگی مردم در اینجا، با کمک کمی که از دولت کامبوج یا شرکت های چند ملیتی که پروژه لائوس را تأمین می کنند دریافت کرده اند ، تاثیر شدیدی داشته است.
هیچ کس به  مردم نگفته است که چرا این بلا سرشان امده است  هرچند برخی شایعاتی را شنیده اند که آب از آپتپو آمده است. انها سیل را به عنوان یک فاجعه طبیعی وحشتناک تفسیر می کند، 
زندگی در یک جامعه فقیر دشوار بود و پس از سیل نیز دشوار بود و اکنون آن دو برابر است - سه برابر - دشوار است، 
باغ گیاه خانواده و شالیزار برنج کوچک اکنون خراب شده است و آنها تنها با برنج ذخیره شده ادامه خواهند داد و برداشت جدیدی برای آینده قابل پیش بینی نیست .
 
 
روستاییان می گویند: "همه چیز تمام شده است، تمام شده است،" و زنی بی سر و صدا  می گوید "من به سختی چیزی برای غذا خوردن دارم من چیزی ندارم."
رویدادهای شبیه به این ممکن است شایعتر شوند، زیرا آسیای جنوب شرقی شامل پروژه های سودآور هیدروالکتریک است که منابع طبیعی مشابهی را که مردم برای زنده ماندن به آن وابسته اند، استفاده می کنند.
سیم پنگ در آنچه که به عنوان حوضه 3S شناخته می شود، نشسته است، جایی که رودخانه های سکونگ، سسن و سرپوک در زمین های سبز به مكونگ می روند. حوضه 3S یکی از بزرگترین و مهم ترین حوضه های مکونگ است که توسط اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت به عنوان "سبد نان برای بیش از سه میلیون نفر" توصیف شده است.
اما توسعه اسیب های خود را همراه دارد و این یک آغاز بد برای توسعه بود.
 
 
 
 

نظرات کاربران


@