زمینه کتاب برنده جایزه اینگه‌بورگ باخمن !

قورباغه ها در دریا، ماجرای مهاجرت ؛ آوارگی و سنت ها!

تاریخ انتشار : ۰۴:۴۳ ۱۸-۰۴-۱۳۹۷

مالیارچوک می‌گوید: «عنوان کتاب "قورباغه‌ها در دریا" به این معنی است که آن‌ها در خارج از محیط طبیعی خود زندگی می‌کنند. مانند هزاران مهاجر اوکراینی که همه جا در اروپا پراکنده هستند‌؛ این زندگی‌ای است در سایه.»

تبریز امروز:

 
جایزه اینگه‌بورگ باخمن که یکی از مهم‌ترین جوایر ادبی آلمان به شمار می‌رود امسال به تانیا مالیارچوک اعطا شد. این نویسنده آلمانی‌زبان در اوکراین متولد شده و در وین زندگی می‌کند. 

جایزه ادبی اینگه‌بورگ باخمن یکی از بزرگ‌ترین جوایز ادبی آلمان محسوب می‌شود. دریافت این جایزه پایه‌ای در روند پیشرفت ادبی برای بسیاری از نویسندگان بنام آلمانی‌زبان بوده است. نخستین واکنش خانم تانیا مالیارچوک پس از آگاهی از اعطای جایزه باخمن به او، این بود که گفت به نوشتن ادامه خواهد داد.

روز یکشنبه ۸ ژوئن (۱۷ تیر) هیئت داوران به جلسه رایزنی خود در شهر کلاگن‌فورت، زادگاه اینگه‌بورگ باخمن، پایان داد و تانیا مالیارچوک را برنده سال ۲۰۱۸ این جایزه اعلام کرد. تانیا مالیارچوک ۳۵ سال پیش در اوکراین به دنیا آمد.

۴۲مین جایزه ادبی اینگه‌بورگ باخمن که جایزه‌ای ۲۵ هزار یورویی است، برای نگارش "قورباغه‌ها در دریا"   Frösche im Meer   به تانیا مالیارچوک اهدا شد.

 
 

در این اثر مالیارچوک از جمله به موضوع آوارگی و همچنین بی‌علاقگی نسل جوان به بستگان سالخورده خود می‌پردازد. 
پس از دریافت این جایزه مالیارچوک در مصاحبه‌ای گفت که نمی‌تواند چیزی بگوید و انتظار دریافت چنین جایزه‌ای را نداشته است و "اکنون کمی خوشحال است".

گریز و مهاجرت

نوشته‌های مالیارچوک که هیئت داوران را در کلاگن‌فورت تحت تاثیر قرار داده با سرنوشت و زندگی او آمیخته‌اند.

مالیارچوک می‌گوید: «عنوان کتاب "قورباغه‌ها در دریا" به این معنی است که آن‌ها در خارج از محیط طبیعی خود زندگی می‌کنند. مانند هزاران مهاجر اوکراینی که همه جا در اروپا پراکنده هستند‌؛ این زندگی‌ای است در سایه.»

مالیارچوک که از سال ۲۰۱۱ در وین زندگی می‌کند از ۲۰۱۴ به زبان آلمانی می‌نویسد. پیش از آن او به عنوان خبرنگار تلویزیونی در کی‌یف زندگی می‌کرد .  

جایزه اینگه‌بورگ باخمن از سال ۱۹۷۷ در حوزه زبان و ادبیات آلمانی به یاد اینگه‌بورگ باخمن، شاعر و نویسنده اتریشی (۱۹۲۶−۱۹۷۳)، به یکی از نویسندگان یا شاعران اهدا می‌شود. 

Klagenfurt - Musilhaus - Ingeborg Bachmann.jpg

طرح گرافیتی اینگه بورک باخمن

 

مراسم ادبی باخمن هر سال در کلاگن‌فورت، زادگاه اینگه‌بورگ باخمن، برگزار می‌شود. او يكى از نام آورترين شاعران و نويسندگان آلمانى زبان بعد از جنگ جهانى دوم به شمار می‌آید. باخمن در سن ۴۷ سالگی در رم درگذشت. 

محل زندگی اینگه در محله ساچتی رم

 

امسال ۱۴ نویسنده، از جمله ۹ تن از نویسندگان آلمانی، نامزد دریافت این جایزه بودند. 

  

نظرات کاربران


@