قدیمی ترین قنات دنیا

ایرانی ها حافظان قدیمی آب!+ ویدئو

تاریخ انتشار : ۰۸:۰۶ ۱۵-۰۴-۱۳۹۷

در شهرک رشدیه تبریز هر از گاهی آب از کف یا دیواره زیرزمین یک ساختمان بلند مرتبه که در حین احداث آن به حریم قنات تعدی شده است ، بیرون می زند! مالکین ساختمان با قرار دادن پمپ گرانقیمت ترین آب را به بیرون تخلیه می کنند ، هیچ مکانیسمی برای نگهداری و حفظ آب در شهر تبریز پیش بینی نشده است.اما قنات در ایران ماجرایی بسیاردیرینه و کهن دارد.

تبریز امروز:

Image result for kariz iran qanat old

Related image

در شهرک رشدیه تبریز هر از گاهی آب از کف یا دیواره زیرزمین یک ساختمان بلند مرتبه که در حین احداث آن به حریم قنات تعدی شده است ، بیرون می زند!  مالکین ساختمان با قرار دادن پمپ گرانقیمت ترین آب را به بیرون تخلیه می کنند ، هیچ مکانیسمی برای نگهداری و حفظ آب در شهر تبریز پیش بینی نشده است. گاهی در کنار اتوبان قنات خود را به نمایش می گذارد ؛ همه برای نابودی آن به تکاپو می افتند و آن را خفه می کنند ؛ البته چه خوب بالاخره آب این سرزمین در زیر خاکش برای آیندگان باقی می ماند. سال ها  تخلیه آب زلال از کنار بیمارستان 29 بهمن تبریز به جوی آب ادامه دارد و این ماجرا در سرزمینی اتفاق می افتد که دیگران در انتظار خشکسالی آن به انتظار نشسته اند. 

 نشنال جئوگرافی  گزارش داده است که هزاران سال پیش، ایرانی ها یک سیستم هوشمندانه ای برای حفظ و انتقال آب در منظر خشک خود ایجاد کردند. آنها آبخوان ها را در سر دره ها ایجاد کرده و تونلی هایی را طراحی کرده اند که از جاذبه برای ارسال آب به شهرک ها استفاده می شد. در حال حاضر تخمین زده می شود که طول تمام کانال های زیرزمینی در ایران به اندازه فاصله کره زمین تا ماه باشد.

Related image

میراب غلامرضا نبی پور در سن 102 سالگی قدیمی ترین و با تجربه ترین سرپرست قنات است. آقای نبی پور نگران نگهداری قنات ها در آینده است. او زندگی خود را برای آموزش و مراقبت از تونل های زندگی زایی قدیم اختصاص داده است.

او در ویدئو منتشر شده از قنات ها درباره این شعورمندی انسان سرزمین کهن می گوید.


نظرات کاربران


@