مکانی مقدس برای شیعیان هند

مکان مورد احترام شیعه در اوتارپرادش هند!

تاریخ انتشار : ۱۷:۱۵ ۱۰-۰۴-۱۳۹۷

چوتا ایمام بارا که به نام ایمام بارای حسین آباد نیز شناخته می شود،در شهرلکنونا، اوتار پرادش، هند واقع شده است. امام بارا یک سالن اجتماع برای مسلمانان شیعه توسط محمد علی شاه، حکمران سلسله اود در سال 1838 است که در آن مقبره خود و خانواده اش نیز واقع است .

تبریز امروز:

 چوتا ایمام بارا ( اصطلاح هندی)  که به نام ایمام بارای حسین آباد نیز شناخته می شود،در شهر لکنونا، اوتار پرادش، هند واقع شده است. امام بارا یک سالن اجتماع برای مسلمانان شیعه توسط محمد علی شاه، حکمران سلسله اود در سال 1838 است که در آن مقبره خود و خانواده اش نیز واقع است.

برای ارج گذاری و اهمیت دادن به پنج تن یعنی پنج تن مقدس ، این محل با پنج دروازه اصلی احداث شده است ! این امام باره دارای دو سالن اصلی است که در یکی از این سالن ها  " شاه نشین" ماکت ضریح حضرت امام حسین (ع) نگهداری می گردد .

آزاخانا سالن بزرگ دیگر سبز و سفید است که با لوستر مزین شده است ! این سالن با عنوان " کاخ نور" با آیات الهی و خطوط  خوشنویسی شده تزئین یافته است

 

بنای امام بارا در نزدیکی " بارا " واقع شده است و در ایستگاه راه آهن در دروازه رومی واقع است. از این مکان برای مراسم ویژه محمدعلی شاه استفاده می شد و هم اکنون در مراسم تعزیه ماه محرم نیز استفاده می گردد.

هزاران کارگر  در دوران قحطی برای احداث آن کار کرده اند .

این بنا دارای گنبد طلایی و چندین برج و مناره است. مقبره محمد علی شاه و سایر اعضای خانواده اش در داخل امام بارا قرار دارند.این محل به عنوان " تاج محل " دوم آرامگاه شاهزاده خانم زینت آسیه دخترمحمد علی شاه و همسرش را نیز شامل می گردد. دیوارهای داخل عمارت با خوشنویسی تزئین شده اند.

تامین آب برای چشمه ها و آبراه های داخل امام بارا  به طور مستقیم از رودخانه گومتی انجام شده است

ساختمان های بخش مالی و خزانه داری؛ مسجد حسین آباد ؛ عمارت هفت منارکه برای مشاهده ماه ساخته شده بود و پس از مرگ  شاه نیمه تمام ماند و فقط چهار منار آن ساخته شد.

 جزو مجموعه هستند!

چوتا امام بارا  در هند یک مکان مورد احترام برای شیعیان به شمار می رود!

 

گزارش از  Mukesh - هند

 

 

 

 

 


نظرات کاربران


@