عکس یک لنگر انسانی ، برای مشاهده است!

رابرت کاپا در نبرد نرماندی

تاریخ انتشار : ۰۲:۳۶ ۲۰-۰۳-۱۳۹۷

اگر عکس شما خوب و واضح نیست ؛ این بدین معنی است که شما به سوژه تان زیاد نزدیک نشده اید. و کاپا نزدیک به سوژه بود. تا از ماجرای روزD عکس برداری کن

تبریز امروز:

US troops assault Omaha Beach during the D-Day landings (first assault). Normandy.

عکس مشهور به نام Face تنها باقی مانده از صحنه جنگ سرباز هو ریلی 22 ساله است

رابرت کاپا جزو 4 عکاسی بود که مجوز حضور برای عکاسی در خط مقدم تهاجم را داشت . او شاهد پیاده شدن 160 هزار سرباز متفقین در سواحل نرماندی بود که جنگ جهانی دوم را به پایان خود نزدیک ساخت ! ده هزار نفر قربانی ثمره این تهاجم بود!

صبح آن روز وحشتناک و پر مخاطره رابرت کاپا  برای برداشتن عکس در ساحل حاضر بود .

عکس های وی به ویژه عکس سربازی که به ساحل شنا می کند، یکی از عکس های مشهور جنگ شناخته شد !

US troops assault Omaha Beach during the D-Day landings. Normandy, France.

 

سربازان امریکایی در حال ورود به سواحل اوماها در نرماندی فرانسه در سال 1944

صبح هوا خاکستری بود و آب هم خاکستری بود! هیتلر مغرورانه و مطمئن از خود ایستاده بود و سربازان حملع را آغاز کردند. رابرت کاپا از سوی مجله  Life  در این پروژه حضور داشت. وی قبلا در جنگ های جمهوری خواهی اسپانیا و سرکوب آن توسط فرانکو و متحدینش حضور داشت .

رابرت کاپا می گفت : اگر عکس شما خوب و واضح نیست ؛ این بدین معنی است که شما به سوژه تان زیاد نزدیک نشده اید. و کاپا نزدیک به سوژه بود. تا از ماجرای روزD عکس برداری کند..

عکس Face تصویری بود که قدرت آن در طراحی یک چهره تنها با وجود خطر بسیار عمیق  به نظر می رسد - یک لنگر انسانی برای ببینندگان برای قفل کردن و تعمق در میان یک چشم انداز نامطلوب و وحشتناک است. 

او در 90 دقیقه 106 عکس با 3 دوربین خود ضبط نمود ! سپس با یک قایقی که زخمی ها را به پشت جبهه انتقال می داد . خود را به انگلستان رساند و توسط  یک پیک فیلم ها به Life رسیدند. اما  خطای چاپ موجب نابودی بسیاری از عکس ها شد اما عکس سیمای سرباز  به عنوان تصویری جاودانه از جنگ ونگاه سرباز باقی ماند. 

 

گزارش از کاوه

 


نظرات کاربران


@