شاه اردن برسر دوراهی بحران !

تاریخ انتشار : ۱۹:۵۴ ۱۵-۰۳-۱۳۹۷

معترضان شبانه در جریان یک تظاهرات گسترده باحضور پلیس در نزدیکی دفتر نخست وزیری، شعارهایی علیه دولت و صندوق بین المللی پول داده و خواستار اصلاحات اقتصادی شدند. در تظاهرات بچه ها نیز بزرگسالان را همراهی می کردند و تظاهرکنندگان سینی های شیرینی را به نیروهای امنیتی تعارف می کردند. در ماه گذشته، دولت قانون جدید مالیات بر درآمد را تنظیم و مجلس آنرا تصویب کرد که هدف آن افزایش حداقل 5 درصد مالیات بر کارکنان و 20 تا 40 درصد بر شرکت ها بود

تبریز امروز:

به گزارش عربیان بیزینس  شاه اردن  هشدار داد که اردن در حال عبور از تظاهرات اقتصادی است. عبدالله دوم  پادشاه اردن گفت که بحران اقتصادی این کشور براثر بی ثباتی در منطقه، پذیرش صدها هزار پناهنده سوری و عدم حمایت بین المللی است.

عبدالله دوم هشدار داده است که این کشور پس از یک هفته از اعتراضات ضد ریاضت اقتصادی ، علیرغم استعفای نخست وزیر، در مرحله یک بحران قرار گرفته است .

حدود 3000 معترض نزدیک به دفتر نخست وزیر در مرکز عمان، ساعت ها پس از اینکه هانی مولکلی، نخست وزیر از سمت خود کنار کشید، گرد هم آمدند.

به گزارش خبرگزاری رسمی پترا، روز دوشنبه شاه در بین گروهی از روزنامه نگاران در صحبت هایش گفت : اردن امروز در یک دو راهی قرار دارد: یا می تواند از بحران بیرون بیاید و زندگی مناسب را برای شهروندان ما فراهم کند یا اینکه در خط ممنوع الهی  به ناشناخته ها برسد، اما ما باید بدانیم که کجا برویم.

معترضان شبانه در جریان یک تظاهرات گسترده باحضور پلیس در نزدیکی دفتر نخست وزیری، شعارهایی علیه دولت و صندوق بین المللی پول داده و خواستار اصلاحات اقتصادی شدند.

در تظاهرات بچه ها نیز بزرگسالان را همراهی می کردند و تظاهرکنندگان  سینی های شیرینی را به نیروهای امنیتی تعارف می کردند.

در ماه گذشته، دولت قانون جدید مالیات بر درآمد را تنظیم و مجلس آنرا تصویب کرد که هدف آن افزایش حداقل 5 درصد مالیات بر کارکنان و 20 تا 40 درصد بر شرکت ها بود

این اعتراضات پس از یک سری اقداماتی است که امان  براساس آن  ازاعتبار 723 میلیارد دلاری صندوق بین المللی پول در سال 2016 استفاده کرده است.

از ماه ژانویه نرخ بیکاری بالا رفته و اردن که دارای منابع  طبیعی اندکی است ، تحت فشار افزایش قیمت های مداوم برای کالاهای اساسی مثل نان و نیز مالیات اضافی برای کالاهای اساسی دیده است.

قیمت سوخت از ابتدای سال به پنج بار افزایش یافته است، در حالی که از ماه فوریه میزان برق مصرفی 55 درصد افزایش یافته است.

این اقدامات  بزرگترین اعتراضات اقتصادی را طی پنج سال اخیر منجر شده است.

اردن، یک متحد کلیدی آمریکا، از زمان وقوع انقلاب بهار عربی در سال 2011 است که بحران هایی  را که شاهد سایر کشورهای منطقه با ان مواجه شدند را  نادیده گرفته است


نظرات کاربران


@