اکنون بعد از عفو انور ابراهیم ؛ ماهاتیر چه زمانی امکان قدرت یابی وی را ایجاد خواهد کرد؟ انور معاون نخست وزیر ماهاتیر در نخستین دوره نخست وزیری وی بود که بعدا با بروز اختلاف بین آنها  در سال 1998 بازداشت و بعد از آن برای فساد زندانی شد.

انورمدعی است که محکومیت زندان به منظور خارج ساختن وی از خط مقدم سیاست بوده است.

انور روز چهارشنبه اعلام کرد که  ماهاتیر محمد  92 ساله را بخشیده است و افزود که این نخست وزیر فعلی بود که به تسهیل آزادی او کمک کرد.

ماهاتیر پیش از آنکه نظر انور را تکرار کند، هیچ برنامه فوری برای رهبر جوان برای پیوستن به کابینه پس از آزادی از زندان نداشت.

ماهاتیرمحمد با اشاره به ائتلاف حاکم پاکاتان هیرپان که  حزب عدالت خلق انور ابراهیم بزرگترین حزب درون آن است، گفت: انور ابراهیم عضو دولت نیست، بنابراین نقش او در حزب خواهد بود.

 انورابراهیم  در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که برنامه او وارد شدن به یک برنامه  سخنرانی در  دانشگاه های برجسته در سراسر جهان برای گسترش پیام اسلام معتدل است.

درعین حال، نخست وزیر نیز از  تحقیقات در مورد رسوایی و  فساد  نجیب رازاک خبر داد.

ماهاتیر گفت که مقامات اکنون در تلاش هستند تا از صندوق سرمایه گذاری دولتی که در سنگاپور، سوئیس، ایالات متحده و لوکزامبورگ است اطلاعات لازم را به دست آورند.

نجیب رازک و همسرش او روزماه  منصور و مقامات ارشد دیگر از جمله دادستان کل سابق، رئیس مبارزه با فساد اداری و رئیس خزانه داری از خروج از کشور در حالی که تحقیقات در حال انجام هست منع  شده اند.

نجیب با رد اتهامات پول وارده از صندوق به حساب شخصی خود به مبلغ  700 میلیون دلار را  "کمک های مالی" پادشاه عربستان عنوان کرده است .

ماهاتیر گفت که دولت متعهد است تا هر گونه بدهی مربوط به صندوق را که زیان آن تا  42 میلیارد رینگیت مالزی (10.6 میلیارد دلار) است، بازگرداند.

انور ابراهیم در اولین کنفرانس مطبوعاتی خود از ماهاتیر محمد بواسطه ایجاد شرایط عفو سپاسگزاری کرد و گفت که من اکنون از زندان به قصر وارد شده ام .

او  محکومیت خود را نتیجه  "دروغ و استفاده نادرست از قدرت اعلام داشت ". وی شرایط فعلی مالزی را یک سپیده دم برای کشور دانست! 

انور گفت که او از ماهاتیر  و همسرش، وان عزیزو وان اسماعیل، معاون نخست وزیر، حمایت کامل برای اجرای برنامه اصلاحات را انجام خواهد داد

او گفت: «موضع من این است که تمام حمایت های لازم از ماهاتیر را انجام دهم ... من هیچ تقاضا و یا اصراری نخواهم داشت.

وان عزیزه همسر انور ابراهیم و ماهاتیر محمد

 ماهاتیر محمد با وان عزیزه همسر انور ابراهیم

وی گفت که از رهبران بین المللی از جمله رئیس جمهور سابق آمریکا ال گور و رجب طیب اردوغان پیام تبریک دریافت کرده است.

انور در مورد اینکه آیا او ماهاتیر  رئیس سابق خود را بخشیده است ؛ گفت  من او را مدت ها پیش بخشیده ام !... او خود را اثبات کرده است. او تلاش کرده و به سختی کار کرده است. او از برنامه اصلاحات حمایت کرده است. او آزادی من را تسهیل کرده است. چرا من به او نفرت داشته باشم ؟ "

 انور ابراهیم به همراه همسرش وان عزیزه در حال رفتن به کاخ ملی !

 ماهاتیر محمد ،  انورابراهیم را  به عنوان معاون خود در سال 1998، در دوران نخستین قدرت خود برکنار کرد . انورابراهیم سپس به اتهام  فساد تا سال 2004 به زندان افتاد.

در پی یک  محاکمه  دیگر در سال 2015، در دوران  نجیب رازک نخست وزیرپیشین  او بار دیگر به زندان افتاد . انورابراهیم  اصرار دارد که او یک زندانی سیاسی است و اتهامات در هر دو مورد ساختگی بودند.

انور در مورد سرمایه گذاری های چینی، مانند ماهاتیر گفت که او "علیه سرمایه گذاری چینی" نیست."اما ما نگران نحوه انجام برخی از معاملات هستیم." در روز آزادی انور 70 ساله، از یک بیمارستان توانبخشی خارج شد.

او یک کت و شلوار تیره به تن کرده بود، دستانش به سوی مردم بود اما در میان یک جنجال شدید سوار خودرو شد، همراه او همسرش وان عزیزه و دخترش، نورال ایزاه انور و یک نماینده مجلس  بودند.

 

جمعیت در انتظار آزادی انور ابراهیم از زندان در به سر می برند.

 

او پس از عفو توسط شاه محمود پادشاه مالزی آزاد شد. انور ابراهیم  نیز پادشاه را در کاخ ملی در کوالالامپور ملاقات کرد.

هفته گذشته رهبران حزب پاکتان هاراپان از پادشاه برای عفو انور درخواست کرده بودند،

این ائتلاف وعده داده است که با  نخست وزیر تازه انتخاب شده، ماهاتیرمتحد مانده و به جای رقابت ، او را یاری کند  تا در مدت دو سال استحکام و ثبات به جامعه برگردد.

محمد سهیدی، یکی از صدها نفر از طرفداران انور که در خیابان های بیرون از بیمارستان منتظر بودند، گفت: "نمی توانستم برای نخست وزیرانور صبر کنم."

پایگاه بزرگ شهری رهبر کاریزماتیک انور ابراهیم  نیز در دروازه های کاخ ملی به طور گسترده ای در امادگی به سر می برد و پرچم حزب عدالت ملی  بزرگترین حزب ائتلاف پاکستان هاراپان  بران نصب  شده بود.

آزادی انور در روز چهارشنبه دو دهه پر سر و صدایی را طی می کند که در آن مردی با دو  نخست وزیر مخالفت کرد و دو بار  زندان را  سپری کرد.

انور هنگامی که او در سال 1998 به طور ناگهانی اخراج شد، به عنوان معاون ماهاتیر در خدمت نخست وزیربود و بعدها به عنوان  مجازات فساد زندانی گردید.

در آن زمان ماهاتیر گفته بود که وی باید انور را از بین ببرد چون او "برای اداره کارها مناسب نیست" - هرچند انور همیشه ادعا کرد که این اتهام جعلی است و ماهاتیر از حسادت با او درافتاد.

حال مشخص نیست پس از عفو انور،  چه زمانی  ماهاتیر به او اجازه می دهد قدرت را در مالزی به دست بگیرد؟

انور در سال 2004 پس از آزادی از زندان جنبش ضد ماهاتیر را بنیان گذارد، این جنبش با تقویت مخالفان  ماهاتیر را ساقط کرد .

اما این بار نیروی غالب دوباره با انور درافتاد و انورابراهیم مجددا به زندان افتاد . وقتی  که انور ابراهیم در زندان بود ، ماهاتیر تصمیم  به پیوستن به او در جنبش پاکتان هیرپان گرفت .

انور ابراهیم نمی توانست  از نجیب به عنوان نخست وزیر پس از اتهامات گسترده ای از دخالت او در رسوایی مالی در مقابل ماهاتیر حمایت کند  .

او در آستانه انتخابات هفته گذشته، از حامیان خود  خواسته بود تا قدرت ماهاتیر را دوباره به او برگردانند.

انور یک فعال دانشجویی مسلمان بودکه تا  قبل از ورود به سیاست و در دهه 1970 پس از بازداشت بدون محاکمه برای فعالیتش 20 ماه در زندان بود.

او بعدا در زندگی سیاسی خود، اسلام اصلاح طلبی  را برگزید ..

Malaysia’s reformist leader Anwar Ibrahim has been released from jail on May 16 after receiving a royal pardon. He was serving a five-year prison sentence for sodomy, a charge he claims was trumped...

 دوران دوستی در سال های پیشین بین انور و ماهاتیر محمد 
Malaysia's Prime Minister Mahathir Mohamad (right) shakes hands with former opposition leader and current federal opposition leader Anwar Ibrahim following Anwar's release from custody at National Palace in Kuala Lumpur on May 16, 2018. Photo: AFP
 
برای ماهاتیر محمد پیروزی در انتخابات چندان مشکل نبود ؛ اما اصلاح ساختار و فرهنگ فاسد آزمون اصلی وی در این پیروزی است
 
انور ابراهیم به حامیان خود در 8 مه نوشت: "من از همه شما خواستار پیوستن به جنبش مردم برای تقاضای تغییر هستم" ماهاتیر قاطعیت خودش را اثبات کرده است و به صراحت کاستی های خودش را قبول کرده و عذرخواهی نموده است و او زمان و انرژی خود را برای بالا بردن کرامت مردم بکار خواهد برد. "