تصویری از کهکشان راه شیری و همسایگانش با بیش از یک میلیارد ستاره !

کهکشان در یک تصویر!

تاریخ انتشار : ۰۶:۲۹ ۱۳-۰۲-۱۳۹۷

این نقشه جدیدترین نتیجه از ماموریت گایا آژانس فضایی اروپا است که در دسامبر 2013 در مدار اطراف خورشید راه اندازی شد. این پروژه با همکاری بین المللی اخترشناسان و دانشگاه های اروپایی به عنوان جانشین ماهواره Hipparcos ساخته شد که نقشه آن موقعیت های حدود 2 میلیون ستاره را تعیین می کند.

تبریز امروز:

نمایی از راه شیری و کهکشان های مجاور شامل بیش از یک میلیارد ستاره منتشر شده توسط آژانس فضایی اروپا !

 ستاره شناسان اروپا روز سه شنبه یک نقشه سه بعدی راه شیری منتشر کردند. این دقیقترین ترسیم از کهکشان اصلی ما است. این نقشه نشانگر وجود بیش  از 1.3 میلیارد ستاره در کهکشان است.

ستاره شناسان می گویند که تجزیه و تحلیل تمام حرکات و فاصله ها می تواند سرنخ هایی از ماهیت ماده تاریک ارائه کند. گفته می شود که جاذبه آن ماده اسرارآمیز فضا را فرا می گیرد. داده های گایا می تواند اطلاعاتی در مورد تاریخ نیروهای دیگر و تأثیرات بر سیاره و محیط ما در فضای خالی را نشان دهد و این می تواند منجر به اندازه گیری دقیق تر یک پارامتر تاریخ نگاری به نام ثابت هابل شود، که نشان می دهد که جهان چگونه گسترش می یابد.

این نقشه جدیدترین نتیجه از ماموریت گایا آژانس فضایی اروپا است که در دسامبر 2013 در مدار اطراف خورشید راه اندازی شد. این پروژه با همکاری بین المللی اخترشناسان و دانشگاه های اروپایی به عنوان جانشین ماهواره Hipparcos ساخته شد که نقشه آن موقعیت های حدود 2 میلیون ستاره را تعیین می کند.

دوربین های گایا به ستاره ها می رسند، اندازه گیری می کنند که چگونه تصاویرشان در برابر ستاره های پس زمینه و کوازارها تغییر می کند، جابجایی فضاپیما از یک طرف مدار به طرف دیگر - حدود 186 میلیون مایل است. انتشار اولیه داده ها حاوی اطلاعاتی درباره 2 میلیون ستاره در سال 2016 منتشر شد.

مجموعه داده های جدید براساس 22 ماه از ژوئیه 2014 تا مه 2016 از نظاره بر آسمان اخذ شده است. این نظارت  به ستارگان منجر به دریافت های جدیدی از انواع و رنگ ها و سن ستارگان شده است و اجازه داده است ستاره شناسان مجموعه های ستاره ای را با تاریخچه و ریشه های مختلف در کهکشان تشخیص دهند، که می تواند منجر به آگاهی بهتر از چگونگی و زمان شکل گیری راه شیری گردد.

گایا همچنان به ماموریت خود ادامه می دهد ، انتظار می رود در اوایل سال 2020، موقعیت، حرکت، روشنایی و پارامترهای دیگر بیش از یک میلیارد ستاره دیگر نیز مشخص گردد. داده های بسیار بزرگی وجود دارد و سپس اطلاعات کیهانی عظیمی یافت خواهد شد.

 


نظرات کاربران


@