بافت قدیم رو به نابودی !

محو 500 سال تاریخ شانگهای تحت نام توسعه !

تاریخ انتشار : ۱۱:۲۵ ۱۱-۰۲-۱۳۹۷

من فکر می کنم اکنون آگاهی بیشتری نسبت به 20 سال پیش از ارزش معماری تاریخی وجود دارد ... ما همیشه می گوییم که، در واقع، حفظ یک اثر تاریخی یک امر لوکس است. شما در مورد آن فکر نمی کنید تا زمانی که تمام نیازهای اساسی خود را برآورده نکنید و یکی از استدلال های ما اینست که ثروتمندان در شانگهای باید توجه خود را به تلاش های فرهنگی تبدیل کنند. پس از اینکه شما پنجمین خودرو فراری و خانه ویلایی چهارم خود را گرفتید، می توانید از اهرم اقتصادی خود استفاده کنید تا شهر را دوست داشته باشید.

تبریز امروز:

The run-down lane houses of Laoximen are the latest to fall to the wrecker’s ball in China’s biggest city, where fans of its old buildings hope more can be done to renovate those worth saving so residents can stay put and live better 

 به گزارش ساوث چاینا مورنینگ پست ، رفاه اقتصادی همواره به دنبال توسعه مجدد مناطق شهری بوده است و امروزه در چین چهره ی این توسعه در تدارک نابود سازی محله های قدیمی شهر که خانواده ها سال ها آن را خانه نامیده اند ؛ می باشد ! ستون های آینه در برج های آهنین به سرعت در شانگهای در حال  فشردن شهر هستند!

Image result for old shanghai

خانه های کم ارتفاع ؛ غذا خوری های کوچک نودل؛ بازارچه های سبزیجات در حال نابودی اند . محله های شانگهای ارائه شگفت انگیزی از تاریخ گذشته و حال شهر را دارند.

ساکنان سالخورده شانگهایی در همراهی با نسل جوان به دنبال زندگی راحت و  مدرن راه افتاده و محلات "لائو کسی من"  با پیدا شدن برج ها ناپدید می گردند.

Laoximen به معنای واقعی کلمه ترجمه "دروازه قدیمی غرب"، محل دروازه غربی شهر و دیواره قدیمی شهر شانگهای است ، دیوار از قرن 16 تا زمانی که در سال 1912 پاره شد؛ کاملا پابرجا بود. توسعه در چند سال گذشته در حال نابود سازی مطلق آن است ! خانه های دیرین در غرب هستند و کار مردم در شرق و این ماجرای زندگی، در حال حاضر است ! محله 500 ساله در حال فنا است.

Image result for old shanghai

شهرنشینی چین در دهه 1980 به طور کامل و بی وقفه شروع شد. از آنجایی که چین دارای منابع مالی کمی بود، با بحران مسکن مواجه شد، شهرهای چینی تقریبا خود را به بالاترین پیشنهاد دهنده فروختند و کسانی که بیشترین پرداخت را داشتند هر جا که می خواستند، بدون هیچ برنامه ریزی شهری بلندمدت و کلی شهر را بنا کردند. شائو، استاد تاریخی کالج نیوجرسی در ایالات متحده، و نویسنده شانگهای ربوده شده می گوید:: استبداد و تضاد در شهرهای بزرگ  چینی، از دهه 1980 پیروی کور از رشد اقتصادی این وضعیت را بدتر کرده است، زیرا حفاظت از تاریخ هرگز به عنوان یک اولویت نبوده است.

"این ماجرا منجر به نقصان عظیمی از تاریخ می شود" فقدان خانه های مقرون به صرفه در سیاست گذاران خاورمیانه در اقتصاد چینی وجود ندارد.

Related image

هنگامی که محله های قدیمی در چین تخریب می شود، توجه رسانه ها معمولا به توسعه دهندگان بزرگ، دولت های حاکم محلی است و افراد سالمند متهم اند که از "خانه های باریک بند انگشتی و  ناخنی" خود دفاع می کنند ،  در حالی که بولدوزرها در آن قرار دارند.

در یک تور پیاده روی اخیر در اطراف بقایای "لائوکسی من" با  تاریخ نگاران شانگهای، آگهی های قرمز با زمینه های زرد در اطراف محله قابل مشاهده بود: " پول خود را در اوایل، شروع یک زندگی جدید دریافت کنید".

Image result for old shanghai

با این حال، واقعیت این است که  بسیاری از بازنشستگان "لائوکسی من" خوشحال هستند که یک وجه نقد به آنها داده می شود تا خانه های مستهلک خود را که قدمت اکثر آن ها از دهه های 1920 و 30 میلادی است، ترک کنند. مردم  با کودکان و نوه های خود با امکان یافتن برای زندگی در مرکز شهر شانگهای، از این واقعیت که پول دریافت شده آنها را قادر به زندگی در مسکن با قیمت بالاتر ممکن خواهد ساخت ، خوشحال می شوند . اکثر آنها احتمالا به منظور  پیشرفت بیشتر به حاشیه شهر نقل مکان می کنند.

"هنگامی که این بچه ها از یک باریکه و منطقه ، به یک ساختمان جدید آپارتمان منتقل می شوند، اگر آنها مردم را در لابی و سالن  ببینند خوش شانس خواهند بود. دسترسی فوری به فضاهای تفریحی هم وجود ندارد، مغازه ها بیشتر ناخوشایند هستند.  کرانلی می گوید که درک و  احساس حفظ همسایگی موضوعی دشواراست برای حفظ آن کمتر کسی کوشش می کند ، مگر زمانی که مناطق جدید توسعه می یابند!

Image result for old shanghai

دخترکی از راه رفتن با خواهر خود از خانه دوران کودکیش در یکی از محله های قدیمی شانگهای یاد می کند. یک سفر کوتاه شهری که باید 20 دقیقه طول کشید؛ اغلب با توقف مواجه می شد تا با مردم در خیابان صحبت شود.

کسانی که علاقمند به تلاش های بیشتر برای حفظ ساختمان های قدیمی و محله های سنتی در شانگهای هستند، کار دشواری در پیش دارند. سیاست های مسکن پس از انقلاب در چین آنها را در حالت غفلت و نابودی قرار داده است. این بدان معنی است که آنها را بکشید و از ابتدا شروع کنید ، این کار بسیار ارزان تر از بازسازی خانه های بدون لوله کشی، گرمایش و یا عایق بندی است.

" این نوع از مناطق، ساختمان های تاریخی و محله ها در طول 30 یا 40 سال گذشته، به اندازه کافی تعمیر و یا ترمیم نشده اند، بنابراین وضعیت آنها بسیار ضعیف شده است و برای زندگی بهتر نمی تواند مفید باشد،" دینگ فنگ، برنامه ریز در موسسه برنامه ریزی شهری شانگهای تنگ جی این چنین نظر خود را بیان می کند .

در یک تور پیاده روی اخیر در اطراف بقایای "لائوکسی من" با  تاریخ نگاران شانگهای، آگهی های قرمز با زمینه های زرد در اطراف محله قابل مشاهده بود: " پول خود را در اوایل، شروع یک زندگی جدید دریافت کنید".

 

 این ساختمان های قدیمی معمولا به دولت تعلق دارند. افرادی که در آن زندگی می کنند ساختمان خود را ندارند، آنها از دولت اجاره می کنند، بنابراین آنها به خانه و تعمیر و نگهداری آن اهمیت نمی دهند.

Image result for old shanghai

از منظر دولت، این سریع ترین راه برای بازسازی منطقه و بهترین راه از نظر اقتصادی است. توسعه دهندگان املاک و مستغلات مایل به خرید زمین و ایجاد یک منطقه کاملا جدید هستند. البته، متخصصان فراوانی هستند که از دولت میخواهند راه دیگری را پیدا کنند، راه میانه ای برای انجام این کار ممکن است.

این راه به اصطلاح راه میانه ​​است که طرفداران حفاظت در شانگهای در حال حاضر عمدتا طرفدار - تعادل بین توسعه و حفاظت از تاریخ شهر، شخصیت و حس جامعه هستند .

قطعات "لائوکسی من"  در حال حاضر خالی شده و آماده تخریب هستند.

Related image

کرانلی می گوید،؛ همه این محله های قدیمی، همه آنها در حال تخلیه اند. من می خواهم در مورد این بسیار واضح بگویم: هیچ کس نمی خواهد ببیند که مردم در شرایطی که در محدوده خطوط وجود دارند، زندگی کنند، صرف نظر از اینکه خرابی ها نباید حفظ گردند.

آنچه که ما را اذیت می کند، از دست دادن ارزش های هنری و همچنین محله محسوب می شود. آنچه ما را عصبانی می کند، از دست دادن ارزش های هنری و همچنین احساس محله است. بنابراین هر گونه راه حل که می تواند به حفظ برخی از خانه های بهتر ساخته شده و بهتر طراحی شده است منجر شود  و  همچنین به مردم اجازه  دهد تا در شرایط بهتر زندگی کنند، ما از آن حمایت خواهیم کرد.

Image result for old shanghai

چطور یک کاخ قدیمی و یک ایستگاه راه آهن، استانداردهای دوگانه چین را برآورده می کند

در شانگهای برخی از دولت های محلی با راهنمایی کمی از دولت مرکزی کارهای بسیار خوبی در حفظ محله های قدیمی نسبت به دیگران انجام می دهند،.

طبق گفته کرانلی، افراد ثروتمند در شانگهای نیز نقش مهمی در حفظ تاریخ شهر بازی می کنند.

Related image

"من فکر می کنم اکنون آگاهی بیشتری نسبت به 20 سال پیش از ارزش معماری تاریخی وجود دارد ... ما همیشه می گوییم که، در واقع، حفظ یک اثر  تاریخی یک امر لوکس است. شما در مورد آن فکر نمی کنید تا زمانی که تمام نیازهای اساسی خود را برآورده نکنید و یکی از استدلال های ما اینست که ثروتمندان در شانگهای باید توجه خود را به تلاش های فرهنگی تبدیل کنند. پس از اینکه شما پنجمین خودرو فراری و خانه ویلایی چهارم خود را گرفتید، می توانید از اهرم اقتصادی خود استفاده کنید تا شهر را دوست داشته باشید. "

تنها راه خرید ملک در شانگهای این روزها این است که برنده قرعه کشی شد

به عنوان ثروتمندترین شهر چینی، شانگهای می تواند در زمینه حفاظت تاریخی در موقعیت برتر قرار داشته باشد، که پس از همه ی کسب و کارهای توسعه یافته،این امر همان  توسعه اقتصادی است.

Related image

شهر با قدمت قرن ها از بین می رود تا راهی برای جاذبه توریستی ایجاد کنند

 همواره حفاظت از محیط ، مسئله بسیار بزرگ پس از صنعت است.اما حفاظت تنها پس از آن  صورت می گیرد که بسیاری از منابع قبلا از بین رفته است!

 

 

برگردان از توفیق وحیدی آذر

 


نظرات کاربران


@