بیانات حضرت آیت‌الله جوادی آملی!

دین و عمل!

تاریخ انتشار : ۲۲:۵۴ ۰۷-۰۲-۱۳۹۷

اگر از ما دورویی و اختلاس و نجومی ببینند صحنه را ترک می‌کنند و در این شرایط که مردم در صحنه نباشند رهبر ولو علی بن ابیطالب(ع) باشد شکست قطعی خواهد بود.

تبریز امروز:

حضرت آیت‌الله جوادی آملی گفتند: وظیفه داریم آنچه را دین به ما گفته عمل کنیم، اگر چنین کنیم مردم خود حافظ این نظام خواهند بود، اما اگر از ما دورویی و اختلاس و نجومی ببینند صحنه را ترک می‌کنند و در این شرایط که مردم در صحنه نباشند رهبر ولو علی بن ابیطالب(ع) باشد شکست قطعی خواهد بود.
آیت‌الله جوادی آملی در دیدار جمعی از علما، طلاب و روحانیون حوزه علمیه همدان و فضلای همدانی مقیم قم که در بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسراء درقم برگزار شد با اشاره به سابقه تاریخی و علمای بزرگ همدان گفتند: شما در کناره مائده و مادبه بزرگی نشسته اید؛ همدان دارای تمدنی کهن و علمای نامی و مفاخر بزرگی است که شما در کنار سفره آنها نشسته اید، لذا از شما طلاب همدانی بسیار توقع وجود دارد که راه آنها را بروید و بیش از گذشته بدرخشید.
ایشان ادامه دادند: همدان از جمله شهرهایی است که می‌تواند حوزه علمیه دوازده ماهه داشته باشد که شهرهای دیگر نیز از این حوزه بهرمند شوند.
ایشان خطاب به طلاب جوان افزودند: هرگز نگوییم فارغ‌التحصیل شده ایم، ما تا نفس می‌کشیم باید با علم و تحقیق باشیم، هرگز از تدریس و تالیف و مباحثه دست بر ندارید.
آیت‌الله جوادی آملی در بخش دیگری از سخنان خود گفتند: این نظام به آسانی به دست نیامده است، تنها عامل پیروزی ما در انقلاب و دوران دفاع مقدس خدا و اهل‌بیت علیهم‌السلام بودند، اگر این سرمایه از ما گرفته شود هم دنیا و هم آخرت خود را از دست می‌دهیم لذا وظیفه داریم آنچه را دین به ما گفته عمل کنیم، اگر چنین کنیم مردم خود حافظ این نظام خواهند بود، اما مردم اگر دورویی و اختلاس و نجومی ببینند صحنه را ترک می‌کنند و در این شرایط که مردم در صحنه نباشند رهبر هر چند علی بن ابیطالب علیه‌السلام، باشد شکست قطعی خواهد بود.
ایشان افزودند: باید صد در صد طیب و طاهر باشیم چراکه تنها عاملی که مردم را جذب می‌کند طهارت ماست. اگر ما آنچه را گفتیم عمل کردیم و خود در صف اول جهاد و شهادت بودیم هرگز مردم ما را تنها نخواهند گذاشت. روحانیت دو وظیفه دارد: اول اینکه خود طیب و طاهر باشد و دوم راهنمایی و هدایت مردم و همه مسئولین است.
ایشان با اشاره به وضعیت فضای سایبری کشور و برخی نابسامانی‌ها در این فضا گفتند: هر که غافل از خطرات و آسیب‌های فضای مجازی است، باید بداند این فضا، فضای حقیقی است و نه مجازی! هر جا فکر و اندیشه منتقل شود فضای حقیقی است و این فضای حقیقی الان سمّی است و اگر درمان نشود به همه، از جمله خود مسئولین آسیب خواهد زد.
آیت‌الله جوادی آملی گفتند: البته باید بدانیم که نصیحت؛ سخنرانی، موعظه و نقد نیست؛ نصیحت، خیاطی است، این سوزن خیاط را منصحه و خیاط را ناصح می‌گویند چرا که در هنگام نصیحت باید جامه تقوا بدوزیم و بر پیکر خود و مردم بپوشانیم، اگر این توانایی را داشتیم آنگا نصیحت کرده ایم، این قلم باید مانند آن سوزنی که لباس می‌دوزد جامه تقوا بر تن جامعه بدوزد.


نظرات کاربران


@