عربستان و مفتی هایش!

ورق بازی مجاز است

تاریخ انتشار : ۲۳:۲۰ ۱۷-۰۱-۱۳۹۷

دو سال پیش مفتی اعظم عربستان سعودی در پی اعلان ممنوعیت و حرام انگاشتن شطرنج به بهانه اتلاف وقت و ایجاد رقابت بود! اما اکنون او نیز وارد معرکه فروش دین در بازی سیاست ال سعود شده است. ورق بازی در یک ژست روشنفکرانه حلال و ازاد شده است.

تبریز امروز:

دو سال پیش مفتی اعظم عربستان سعودی در پی اعلان ممنوعیت و حرام انگاشتن شطرنج به بهانه اتلاف وقت و ایجاد رقابت بود!

اما اکنون او نیز وارد معرکه فروش دین در بازی سیاست ال سعود شده است. ورق بازی در یک ژست روشنفکرانه حلال و ازاد شده است.

Image result for permission for gamble mufti saudi arabia

 

اکنون اعراب به عنوان یک ژست  و تحت فرمان  ولیعهد رو به ورق بازی در مقابل دوربین ها کرده اند!

Image result for ‫ورق بازی  در عربستان سعودی‬‎

Related image

به گزارش فارس، اولین مسابقات «ورق بازی» در عربستان رسما از روز چهارشنبه در شهر ریاض، پایتخت این کشور شروع شد. ترکی آل الشیخ، رئیس‌شورای اداره کل ورزش عربستان ماه فوریه گذشته (بهمن) رئیس‌کمیته المپیک این کشور را مأمور برگزاری این مسابقه کرد. این نشست قرار است به مدت 5 روز از 4 تا 8 آوریل (19 فروردین) ادامه داشته باشد.
اداره کل ورزش عربستان هم اعلام کرده جوایز نقدی به ارزش 500 هزار ریال سعودی (133 هزار دلار) برای این مسابقات در نظر گرفته شده و قرار است برای نفرات اول تا چهارم به ترتیب، 133 هزار دلار، 66 هزار دلار، 40 هزار دلار و 26 هزار دلار به عنوان جایزه پرداخت شود. بازی ورق یا همان پاسور یکی از محبوب‌ترین بازی‌های رایج در مجالس و اوقات فراغت عربستان به شمار می‌رود. گفته می‌شود برگزاری مسابقات سراسری ورق بازی در قالب چشم انداز 2030 عربستان صورت می‌گیرد که طی ما‌های گذشته از سوی محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور با هدف ایجاد فضای باز اجتماعی و فرهنگی و اصلاحات اجتماعی در عربستان و کاهش وابستگی این کشور به نفت رو‌نمایی شد. «عادل بن سالم بن سعید الکلبانی» از مبلغان سعودی و امام جماعت نمازهای تراویح مسجد الحرام (از سال 1387) نیز در این مسابقات حضور یافت و مشارکت کرد که انتقاد فعالان شبکه‌های اجتماعی را در پی داشت.
با این حال اعلام برگزاری این مسابقات و حمایت مفتی‌های عربستان از مسابقات ورق بازی و حضور آنها در مراسم افتتاح واکنش و انتقاد فعالان و کابران فضای مجازی را به همراه داشته است. برخی از کاربران ضمن انتقاد از برگزاری این بازی‌ها و بی‌توجهی به مراکز آموزشی، سرمایه‌گذاری در بخش آموزش عربستان را بهتر از برگزاری چنین بازی‌های بی‌ارزش دانستند و عکس‌هایی از سالن‌های برگزاری این مسابقات با سالن‌های برگزاری امتحانات را منتشر کردند. عربستان در حالی مسابقات بازی ورق را به صورت رسمی برگزار می‌کند که «عبدالعزیز ابن باز»، مفتی اعظم عربستان (از سال 1992 تا 1999) آن را از منکرات و از ابزارهای لهو و لعب دانسته که موجب ترک نماز یا تاخیر آن می‌شود و ضررهایش برای همه معلوم و بیشتر از منفعتش است.


نظرات کاربران


@