ادوارد گریگ

بامداد! + ویدئو

تاریخ انتشار : ۱۳:۲۷ ۱۳-۰۱-۱۳۹۷

ادوارد گریگ آهنگساز و پیانیست نروژی است که به عنوان یکی از آهنگسازان دوره رمانتیسم پیشرو شناخته می شود و موسیقی او بخشی از رپرتوار استاندارد کلاسیک در سراسر جهان است. استفاده او از موسیقی محلی نروژ در آهنگ های خود، موسیقی نروژ را در طیف بین المللی قرار داده وامکان توسعه هویت ملی نروژی در جهان را فراهم اورد.

تبریز امروز:

ادوارد گریگ  ( 15 ژوئن 1843 - 4 سپتامبر 1907) آهنگساز و پیانیست نروژی است که به عنوان یکی از آهنگسازان دوره رمانتیسم پیشرو شناخته می شود و موسیقی او بخشی از رپرتوار استاندارد کلاسیک در سراسر جهان است. استفاده و توسعه او از موسیقی محلی نروژ در آهنگ های خود موسیقی موسیقی نروژ را در طیف بین المللی قرار داده به توسعه هویت ملی نروژی در جهان امکان فراهم اورده است.

Edvard Grieg (1888) by Elliot and Fry - 02.jpg

ادوارد گریگ از مشهورترین افراد شهر برگن نروژ است که مجسمه های متعددی از او در این شهر نصب شده اند و بسیاری از نهادهای فرهنگی به نام او نامیده می شود:  بزرگترین ارکستر شهر ، آکادمی موسیقی ). موزه ادوارد گریگ  به میراث او اختصاص یافته است.

ادوارد هیگراپ گریگ  در برگن  نروژ متولد شد. پدر او الکساندر گریگ  (1806-1875)  یک تاجر و معاون کنسول در برگن و مادرش گستین جودیت هیگراپ (1814-18759 )  معلم موسیقی و دختر ادوارد هگراپ وکیل و سیاستمدار بود.

 در تابستان 1858، ادواردگریگ با اوله بول موزیسین برجسته نروژی ملاقات کرد، که یک دوست خانوادگی بود بول، استعداد پسر 15 ساله را شناخت و والدینش را متقاعد کرد که او را به کنسرواتوار لایپزیگ بفرستند،

Related image

 گریگ در  کنسرت ها  شرکت می کرد، و از کنسرت و سخنرانیهای بسیاری  در لایپزیگ  لذت می برد. او نظم و انضباط دوره آموزش و پرورش را حفظ کرد.

در بهار سال 1860، او از دو بیماری ریه ای مهلک و سل نجات یافت. در طول زندگی خود، ریه چپش نابود شده بود . او از عفونت های متعدد تنفسی رنج می برد و در نهایت نارسایی کلیه و نارسایی قلبی در او بوجود امده بود.

در سال 1861، گریگ نخستین  کنسرت پیانو خود را به عنوان یک پیانوست  در شهر کارلسامن، سوئد برگزار کرد. در سال 1862، او تحصیلات خود را در لیپزیگ انجام داد و اولین کنسرت خود را در ان شهر شامل اثاری از بتهوون بود.

 در 11 ژوئن 1867، گرینگ با  نینا هگراپ (1942-1842) ازدواج کرد. سال بعد، تنها فرزندش، الکساندرا متولد شد. الکساندرا در سال 1869 از مننژیت مرد

 در سالهای 1874-76، گریگ برای اولین بار یک قطعه موسیقی بر اساس نمایشنامه  هنریک ایبسن " پر گنت " Peer Gunt ، به درخواست نویسنده آن نوشت.

"بامداد " Morning  موومان اول این اثر است که در چهار موومان نوشته شده است.

این ملودی در ای ماژور نوشته شده و اغلب با سازهای بادی فلوت و اوبوا اجرا می گردد. 

Image result for edvard grieg

ادوارد گریگ در طول زندگی دو دکتری افتخاری که توسط دانشگاه بریتانیا در سال 1894 و بعد از دانشگاه اکسفورد در سال  1906 دریافت کرد.

 

توفیق وحیدی آذر


نظرات کاربران


@