خالق فصه های من و بابام !

اریش اُزر

تاریخ انتشار : ۰۶:۵۵ ۲۷-۱۲-۱۳۹۶

18 مارس، 115 مین سالروز تولد هنرمند و کاریکاتوریست آلمانی اریش اوزر است!

تبریز امروز:

Image result for Erich Ohser

اریش اوزر، در ۱۸ مارس ۱۹۰۳، در آدورف در منطقه فوگتلند آلمان بدنیا آمد. وی ۶ ساله بود که به همراه خانواده‌اش در سال ۱۹۰۹ به «پلاؤن» نقل مکان نمودند. در سن ۱۷ سالگی علی‌رغم مخالفت‌های خانواده، به لایپزیگ رفت و از سال ۱۹۲۱ تا ۱۹۲۶ در «آکادمی هنرهای گرافیکی و صنعت چاپ» تحصیل کرد. تلاش برای امرار معاش، وی را به سوی طراحی بروشورهای تبلیغی و پلاکارت، سوق داد. وی در سال ۱۹۲۹ با «ماریگارد»، همکلاسی سابقش ازدواج کرد، یکسال بعد صاحب پسری به اسم «کریستیان» شدند.

Image result for Erich Ohser

با قدرت گرفتن هیتلر در سال ۱۹۳۳، شرایط دشواری برای ازر و همکارانش ایجاد شد. کاریکاتورهای سیاسی اش که در مخالفت با نازیسم بود منجر به ممنوع شدن آثار وی در سال ۱۹۳۴ گردید. چند سال بعد انتشاراتی «اول اشتاین» وابسته به مجله برلین با انشار کتاب قصه‌های من و بابام توانست برای ازر، به عنوان نقاشی غیرسیاسی، اجازه کار بگیرد، مشروط بر اینکه وی از اسم واقعی خود استفاده نکند. به این ترتیب، ازر، نام مستعار «ای، او، پلاؤن» که به معنای «اریش اوزر از پلاؤن» بود را برگزید.

Image result for Erich Ohser

اِ‌ریش اُزر در دورانی حکومت دیکتاتوری و استبداد هیتلر به علت کاریکاتورهای سیاسی اش، در سال ۱۹۴۰ به زندان افتاد. او که می‌دانست او را پس از محاکمه خواهند کشت، زندان در ۵ آوریل ۱۹۴۴ به حیات او پایان داد.


نظرات کاربران


@