فرانس شوبرت!

سرناد، موسیقی از دوران رومانتیسم!

تاریخ انتشار : ۱۹:۵۹ ۲۳-۱۱-۱۳۹۶

یکشنبه ای ازروزهای تابستان 1826 بود که فرانس شوبرت با دوستانش به سمت شهر میر فتند! دوست شوبرت " تیزه " روی میزی با کتابی با صفحات باز نشسته بود و آنجا بود که شوبرت کتاب را ورق زد و به شعری در آن اشاره کرد و گفت آهنگی زیبا به ذهنم خطور کرده است ، اگر کاغذ داشتم انرا یادداشت می کردم !

تبریز امروز:

Related image

کنسرت خانگی با حضور فرانس شوبرت اثر اتو نواک در سال 1903

فرانس شوبرت از آخرین آهنگسازان کلاسیک و از آغازگران موسیقی در عصر رومانتیسم است.آثار وی در ملودی و هارمونی بسیار تاثیر گذار بوده اند.

فرانس شوبرت در 31 ژانویه 1797 در اتریش بدنیا آمد، پدرش مربی موسیقی بود و آموزش کامل موسیقی را پیش او فرا گرفت و برای دوره تخصصی موسیقی بورس اخذ نمود!

اگرچه او ثروتمند نبود ، اما آثار وی در صدر موسیقی مردمی و پلی در موسیقی کلاسیک و رومانتیک قرار گرفته بود . او در سنین جوانی و در سال 1828 در وین درگذشت.

 

اثر جاودانه سرناد شوبرت در سال 1826 نوشته شده است ، این اثر رومانتیک یک ملودی دوست داشتنی است که با الهام از لحظات مختلف زندگی از ابتدا تا انتها به نت درآمده است.

ابتدا برای سولوی آلتو با صدای گروه کر مردان نوشته شد و سپس فقط برای صدای زنانه تنظیم شد.

فون هلیورن بیوگرافی نویس شوبرت در مورد نوشتن"سرناد" می گوید: روز یکشنبه ای از روزهای فصل تابستان 1826 بود که فرانس شوبرت با دوستانش به سمت شهر میر فتند!  دوست شوبرت " تیزه " روی میزی با کتابی با صفحات باز نشسته بود و آنجا بود که شوبرت کتاب را ورق زد و به شعری در آن اشاره کرد و گفت آهنگی زیبا به ذهنم خطور کرده است ، اگر کاغذ داشتم انرا یادداشت می کردم !

در همین لحظه "هر دوپلر" خطوطی به شکل خطوط نت روی کاغذ ترسیم کرد و ان را به فرانس شوبرت داد و شوبرت با الهام هایی بسیار " سرناد " را نوشت و این شد این آهنگ دوست داشتنی!

 

توفیق وحیدی آذر

 


نظرات کاربران


@