بمب های زنده انتحاری!

تجارت بر سر مرگ و زندگی!

تاریخ انتشار : ۱۷:۵۷ ۰۱-۱۱-۱۳۹۶

قیمت یک انتحاری را پولی که قرار است برای نیروهای امنیتی برای ورود مهاجم یا مهاجمان به منطقه مورد نظر پرداخت شود افزایش می دهد و به این صورت قیمت یک انتحاری به عوامل مختلف از جمله، به شدت و نوع محافظت منطقه، حضور خارجی ها، حضور مقامات، گروه سازمان دهنده و حتی مسجد و اماکن عمومی ارتباط مستقیم دارد.

تبریز امروز:

 Image result for suicide bomber

پس از سال 2005 رفته رفته خرید و فروش انتحاری در افغانستان به یک امری عادی تبدیل شده، فروشندگان و خریداران روی چند مورد از جمله قیمت کل budget باهم بحث می کنند. مهمتر اینکه قیمت یک انتحاری را پولی که قرار است برای نیروهای امنیتی برای ورود مهاجم یا مهاجمان به منطقه مورد نظر پرداخت شود افزایش می دهد و به این صورت قیمت یک انتحاری به عوامل مختلف از جمله، به شدت و نوع محافظت منطقه، حضور خارجی ها، حضور مقامات، گروه سازمان دهنده و حتی مسجد و اماکن عمومی ارتباط مستقیم دارد.
فروشندگان و خریداران معمولان هزینه خرید یک انتحاری را براساس عوامل بالا ارزیابی و قیمت مشخص می شود.
معمولا دفاتری در افغانستان و پاکستان هستند که این معامله را انجام می دهند. در خیلی از موارد اداره امنیت ملی افغانستان مستقیم وارد عمل می شود و معامله را انجام می دهد.

Image result for suicide bomber

آن حملاتی انتحاری که قبل از انجام از سوی امنیت ملی کشف و خنثی می شود به این معنا است که پیشنهاد خوبی برای خرید عملیات انتحاری صورت گرفته و سازمان و یا گروهی که قرار بود این حمله را راه اندازی کند، پس از دریافت پول سوژه اصلی (فرد انتحاری) را لو می دهد.

اداره امنیت ملی، بودجه خاصی در این زمینه دارد و تقریبا این اداره همه ساله میلیون ها دلار را  در خرید و فروش انتحاری ها به مصرف می رساند.

چند ترفند دیگر پس از سال های 2008 به این سو وارد این عرصه شده است. برخی از گروه های میانه رو مخالف دولت، با هماهنگی دولت برای اینکه به زعم خودشان پول بیشتری از امریکایی ها بگیرند. همواره افراد مهاجم شان را قبل از رسیدن به هدف لو می دهند.

Related image

جالب اینجاست که چند دفتر در کابل و پاکستان کارشان لابی گیری میان افراد کلیدی گروه های تندرو با مقامات دولت افغانستان هستند. اما به نظر می رسد که تا هنوز این دفاتر نتوانستند که رابطه شان را با افراد کلیدی داعش در افغانستان برقرار کنند.

در سال های اخیر بیشتر حملات از سوی داعش انجام شد و افراد انتحاری به اهداف خود رسیدند. حال دفاتر فعال در این عرصه تلاش می کنند تا رابطه شان را با افراد کلیدی این گروه برقرار کنند تا زمینه شکل گیری معامله با آنها نیز فراهم شود.

 

گزارش  محمد زرین - افغانستان 


نظرات کاربران


@