گرم شدن زمین در سال 2017 ادامه یافت و این بدون ال نینو بود.

روندصعودی گرم شدن هوای کره زمین!

تاریخ انتشار : ۱۸:۱۳ ۲۸-۱۰-۱۳۹۶

دانشمندان در ایالات متحده روز پنج شنبه روند ادامه گرم شدن زمین را اعلام کردند، در حالی که اکنون درجه حرارت سطح زمین تنها کمی کمتر از میزان ثبت شده ی سال گذشته است. اما بر خلاف سال 2016، گرمای سال گذشته متاثر از "ال نینو" الگوی آب و هوای اقیانوس آرام که معمولا با گرمای زمین ارتباط دارد، نبوده است !.

تبریز امروز:

1.jpg

ازبین رفتن آب در کیپ تاون افریقای جنوبی

گرم شدن زمین در سال 2017 ادامه یافت و این بدون ال نینو بود.دانشمندان در ایالات متحده روز پنج شنبه روند ادامه گرم شدن زمین را اعلام کردند، در حالی که اکنون درجه حرارت سطح زمین تنها کمی کمتر از میزان ثبت شده ی سال گذشته است. اما بر خلاف سال 2016، گرمای سال گذشته متاثر از "ال نینو" الگوی آب و هوای اقیانوس آرام که معمولا با گرمای زمین ارتباط دارد، نبوده است!

جهان در سال 2017، دارای بالاترین میانگین دمای سطح زمین را داشت که تا به حال ثبت شده است و این برخلاف انتظار ، دانشمندان بود که انتظار کاهش دما را داشتند.

دانشمندان در ناسا روز پنج شنبه سال 2017 را به عنوان دومین گرم ترین سال از تاریخ نگهداری معتبر اسناد گرمایش زمین از سال 1880 اعلام کردند و تنها سال 2016 را گرمتر از سال گذشته دانسته است.

سال گذشته ال نینو عامل تغییر در الگوهای هوای گرمسیری اقیانوس آرام در مقابل با پدیده مخالف" لا نینا "، که به طور کلی موجب کاهش دما ی زمین می گردد مواجه شد.

با هر دو تجزیه و تحلیل ناسا و NOAA، 17 سال از 18 سال گرم ترین سال ها از زمان شروع ضبط مداوم از سال 2001 شروع شده است. به طور کلی، با انتشار گازهای دی اکسید کربن و سایر گازهای گلخانه ای، درجه حرارت بیش از 1 درجه سانتیگراد (1.8 درجه فارنهایت ) افزایش یافته است

دانشمندان می گویند به منظور جلوگیری از بدترین عواقب تغییرات آب و هوایی، درجه حرارت جهانی نباید بیش از 2 درجه سلسیوس افزایش یابد.

روند گرم شدن در زمانی اتفاق می افتد که دونالد ترومپ بسیاری از مقررات و سیاست های مربوط به آب و هوا را رد می کند. سال گذشته او اعلام کرد که ایالات متحده از موافقت نامه  پاریس 2015 عقب نشینی خواهد کرد و طرح تمیز کردن انرژی، اوباما برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای از نیروگاه ها را لغو خواهد کرد.

اما بیش از اظهارات سیاست مداران و یا داده های دانشمندان، رویدادها سال گذشته جهان نشان داد که شرایط آب و هوایی در حال تغییر است.

خشکسالی در آفریقای جنوبی چنان شدید است که کیپ تاون در آوریل می تواند بدون آب شود.

درجه حرارت در قطب شمال که حدود دو برابر سریعتر از سایر نقاط سیاره زمین گرم می شود دوباره در طول سال های 2017 افزایش یافت و یخ های دریا و قطب همچنان در حال از بین رفتن هستند.

بخش عمده ای از نیمه شرقی ایالات متحده در ماه فوریه به شکل غیرمعمول گرم بود، واقعه ای که دانشمندان می گویند احتمالا از تغییرات آب و هوایی بیشتر بوده است. دانشمندان در بسیاری از رویدادهای آب و هوایی تاثیرات گرما را یافتند، از جمله موج گرمائی ماه ژوئن که منجر به آتش سوزی در جنوب اروپا و گرمای شدید در تابستان های استرالیا شد.

در موارد دیگر تاثیرات تغییرات آب و هوایی به عنوان عامل قطعی مشخص نشدند، اما یک سری فاجعه در سال گذشته - از جمله آسیب های گسترده طوفان در تگزاس و کارائیب و آتش سوزی های کشنده در کالیفرنیا ناشی از گرم شدن زمین بوده باشد.

 

منبع ناسا

گزارش از کاوه وحیدی آذر


نظرات کاربران


@